Mittal önce İzdemir'i alacak

İş Bankası, İzmir Demir Çelik'teki yüzde 54.68 hissesini 78.4 milyon dolar peşin bedelle dünyanın en zengin üçüncü işadamı Hintli Lakshmi Mittal'a ait Global Steel Holdings'e satmaya hazırlanıyor.

İSTANBUL - İş Bankası, İzmir Demir Çelik'teki yüzde 54.68 hissesini 78.4 milyon dolar peşin bedelle dünyanın en zengin üçüncü işadamı Hintli Lakshmi Mittal'a ait Global Steel Holdings'e satmaya hazırlanıyor. Söz konusu satışın gerçekleşmesi halinde Erdemir'in blok satış yoluyla özelleştirmesinin iddialı isimlerinden Mittal ailesi Türkiye'ye ilk adımını İzdemir'le atmış olacak.
İş Bankası'ndan yapılan açıklamada banka yönetim kurulunun, İzdemir'in 62.25 trilyon liralık sermayesinde sahibi olduğu yüzde 54.68 oranında hissenin 78 milyon 447 bin 622 doları peşin bedel karşılığında satışı
amacıyla, Global Steel ile sözleşme imzalanması için genel müdürlüğü yetkili kıldığını duyurdu. Yüzde 43'ü halka açık şirketin İMKB'deki hisse fiyatına göre piyasa değeri 152 milyon dolar (204 milyon YTL). Şirketin yüzde 54.68'inin piyasa değeri ise 111.6 milyon YTL (yaklaşık 82.7 milyon dolar). Piyasa değerinin altında fiyatla satılan İzdemir'in bu yüzden dün İMKB'de hisseleri yüzde 6.71 geriledi.
Satış işlemi öncesi Rekabet Kurulu'na gerekli başvurunun yapılacağını açıklayan İş Bankası Global Steel'in çağrı yükümlülüğü doğması halinde, SPK'nın vereceği karara uygulayacağını da duyurdu. Rekabet Kurulu'na başvuru ve sözleşmenin imzalanmasının ardından Global Steel'in 60 gün nihai durum tespit çalışması yapacağını vurgulayan banka yönetimi 'fiyat ayarlaması' talebi yapılması halinde banka yönetiminin bu konuda karar vereceği vurgulandı. Banka açıklamasında, satışın gerçekleşme tarihi hisse satış fiyatı, tahsil tarihi ve satış kârının değerlenme şeklinin onay sonrası kesinleşeceğini de duyurdu.
Yaklaşık iki yıldır satılıyor söylentileri dolaşan İzdemir'den en son 2004 Aralık ayında şirkete dört talip bulunduğu açıklanmıştı. 1975 yılında kurulan ve 2003 yılında 14.4 milyon dolar zarar açıklayan şirket geçen yılı 51.3 milyon YTL kârla kapattı.
Satın alarak büyüyor
Britanya'da yaşayan en zenginler listesinde bir numarada yer alan Hindistanlı çelik üreticisi Lakshmi Mittal, 14.8 milyar sterlinlik (yaklaşık 37 milyar YTL) servete sahip. Dünyanın en zengin üçüncü işadamı sayılıyor. Mittal'in yönetim kurulu başkanı ve baş icra yetkilisi Lakshmi Mittal, her fırsatta büyümeye devam edeceklerini ilan etmiş ve birbiri ardına gelen birleşme ve satın almalara imza atmıştı. Mittal Türkiye'ye ilgisini ilk kez Erdemir özelleştirmesiyle açığa vurmuştu. Mittal, Türkiye'nin yanı sıra Çek Cumhuriyeti ve Polonya'da da özelleştirilecek demir çelik şirketlerini almayı planladığını dile getirmişti. Geçen yıl 17.8 milyar dolara ABD'li International Steel Group'u alan Mittal Grubu, Bulgaristan'ın en büyük çelik şirketi Kremikovtsi'yi de mart ayında 300 milyon dolara satın aldı.