Mittal, Ukrayna'da galip

Erdemir'de aradığını bulamayan dünyanın en büyük demir-çelik üreticisi olan Mittal, Ukrayna'nın en büyük demir-çelik tesisi Kryvorizhstal'ın yüzde 93'lük hissesini özelleştirme ihalesinde 4.8 milyar dolar bedelle satın aldı.

İSTANBUL - Erdemir'de aradığını bulamayan dünyanın en büyük demir-çelik üreticisi olan Mittal, Ukrayna'nın en büyük demir-çelik tesisi Kryvorizhstal'ın yüzde 93'lük hissesini özelleştirme ihalesinde 4.8 milyar dolar bedelle satın aldı.
Kryvorizhstal 2004 yılında yapılan ve daha sonra Devlet Bakanı Viktor Yuşçenko tarafından iptal edilen ilk ihalede eski devlet başkanı Leonid Kuçma'nın damadı ve ortakları tarafından bugünkü rakamın beşte birine satın alınmıştı. Yuşçenko ihale sonrası yaptığı açıklamada "Ukrayna'da özelleştirme ihalelerinin dürüst şekilde yapılması durumunda tüm sorunların çözümüne katkıda bulunabilecek büyük mali fırsatların ortaya çıktığını görüyoruz. Bugünkü sonuç Ukrayna'nın yasalara uygun, dürüst bir özelleştirme yapabileceğini göstermiştir" dedi.
Ukrayna'nın toplam demir-çelik üretiminin yüzde 20'sini gerçekleştiren Kryvorizhstal'ın özelleştirilmesi, ülkede bugüne kadar gerçekleştirilen özelleştirmelerin toplamından yüzde 20 daha fazla kaynak sağladı. İhalede Mittal'in en büyük rakibi Lüksemburg merkezli Arcelor'un liderliğindeki konsorsiyum ile yine Erdemir ihalesine katılan Uknaynalı LLCSmart- Grup adlı şirketti.
Artırmalı turlar öncesi en yüksek teklifi Arcelor verdi. Artırmalı turlarda şirketler tekliflerini 20'şer milyon dolarlık farklarla yükseltti. Bu arada ihale sürerken bina dışında da 150 kişilik protestocu grubu "Kryvorizhstal halkındır" yazılı pankartlarla gösteri yaptı. Mittal Yönetim Kurulu Bakanı Lakshmi Mittal ihaleyi izlemek için geldiği Kiev'de sonucun açıklanmasından sonra Devlet Başkanı Yuşçenko'yu ziyaret etti.
Amerikalılar harekete geçti
Yuşçenko'nun muhalifleri ihaleyi engelleme girişiminde bulunurken, iptal edilen ihaleni galibi olan Pinchuk/Akmetov konsorsiyumu da Ukrayna Yüksek Mahkemesi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde dava açtı. Bu arada bu grubun adına hareket eden Amerikalı bir yatırım şirketi de iptal için Manhattan'daki bölge mahkemesine başvurdu. Kryvorizhstal'te yılda 8 milyon metreküp üretim yapılıyor. (ap, Radikal)