Mittal: Zarar vermeyiz

Ereğli Demir Çelik Fabrikaları özelleştirme ihalesine girmeye hazırlanan dünyanın en büyük demir çelik üreticisi Mittal Steel'in Avrupa Bölge Direktörü Roeland Baan...

İSTANBUL - Ereğli Demir Çelik Fabrikaları özelleştirme ihalesine girmeye hazırlanan dünyanın en büyük demir çelik üreticisi Mittal Steel'in Avrupa Bölge Direktörü Roeland Baan, yabancı sermayinin girdiği hiçbir ülkeye zararı olmadığını belirterek "Doğrudan yabancı yatırım alan ülkelerle almayanları karşılaştırın. Doğrudan yabancı sermaye yatırımı alanların hızlı büyüdüğünü görürsünüz" dedi.
Baan gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında hem Mittal Steel hakkında bilgi verdi, hem de ihaleyi kazanmaları durumunda Erdemir'e ilişkin planlarını anlattı. Son günlerin en çok tartışılan konusu olan 'yabancı sermaye'ye de değinen Baan şunları kaydetti:
"Dünyanın en çok yabancı sermaye çeken ülkesi ABD'dir. Eğer yabancı sermaye iddia edildiği gibi ülke için zararlı olsaydı, ABD buna izin verir miydi? Ülkem Hollanda, ABD'de en çok yatırımı olan ülke. Örneğin bu ülkedeki en büyük alışveriş zincirinin sahibi bir Hollanda şirketi. ABD'deki sıradan vatandaş bunu bilmez. Bilmesi de şart değil. O iyi fiyatla, iyi hizmet alıp almadığına bakar. İngiltere de böyle. Tüm gelişmiş ülkelere baktığınız zaman yabancı sermayenin, doğrudan yabancı sermayenin önemli oyuncu olduğunu görürsünüz. Zaten doğrudan yabancı sermaye bir ülkede şirket aldığı zaman o şirketin ulusal kimliği de değişmiyor.
'Para transferi olmaz'
Bazı Latin Amerika ülkelerinin geçmişte yaşadığı sıkıntıların nedeni yabancı sermayenin gelmesi ve kazandığı parayı trasfer etmesi değildir. Bunun birinci nedeni o ülkelerin iyi yönetilmemesi, ikincisi yolsuzluklardır. Yolsuzlukları önleyemezseniz, faturasını ödersiniz."
'Bizim gibi şirket yok'
Baan, 14 ülkede çok sayıda fabrikası ve 164 bin çalışanı bulunan Mittal Steel'in 2004 yılını 31.2 milyar dolar ciro ve 6.1 milyar dolar faaliyet kârıyla kapattığını belirtiyor. Dünya demir çelik sektöründe hiçbir şirketin Mittal kadar mali açıdan güçlü, teknoloji açısından ileri düzeyde olmadığını söyleyen Roeland Baan şunları kaydetti:
"Bu nedenle Erdemir için en güçlü ve en uygun aday biziz. İhaleyi kazanmamız durumunda hez bizim, hem de Erdemir için yeni fırsatlar doğacak. Erdemir'in, Ereğli ilçesinin yaşamındaki önemini ve ağırlığını biliyoruz. Biz, benzer olayı Kazakistan'da yaşadık. Özelleştirme ihalesi açılan demir çelik şirketinin birçok sosyal tesisi vardı. Şehre önemli katkısı mevcuttu. Bu tesisleri lüks olarak gören rakiplerimiz ihaleye girmedi. Biz girdik ve aldık. Bugün bütün sosyal tesisler devrede. Değişen bir şey yok. Her ülkede sosyal sorumluluğumuzun bilincinde olduk, burada da öyle olacak."
Yerli ortak aramıyor
Roeland Baan, Erdemir'i satın almaları durumunda işçi çıkarmayacaklarını, yönetimi değiştirmeyeceklerini belirterek şunları söyledi: "Yönetim başarılı. Onun için değişiklik düşünmüyoruz. Belki biraz takviye yapabilir, dışarıdan bir miktar yönetici getirebiliriz. Ayrıca, Türkiye'den Mittal Steel'in dünyadaki fabrikalarına yönetici ve eleman gidecek. Orada yeni bilgilerle donanacaklar. Erdemir'in büyüme ve modernleşme yönündeki önemli planları olduğunu biliyoruz.
Hedefiniz büyümekse zaten eleman çıkarmazsanız. Bu da Erdemir'den işçi çıkarmayacağımız anlamına geliyor. İhaleye girerken bir yerli ortak aramıyoruz. Eğer ihaleyi kazanabilirsek, zaten çok sayıda yerli ortağımız olacak. Bunları göz önünde bulundurduğumuz zaman Erdemir'in bir Türk şirketi olarak kalacağı ortaya çıkar."