Mittal'in hedefi Erdemir'i almak

Art arda yaptığı birleşme ve satın almalarla dünyanın en büyük çelik üreticisi olma yolunda ilerleyen Hindistan kökenli Mittal Steel şirketi, Ereğli Demir Çelik'in (Erdemir) özelleştirilmesiyle ilgileniyor.

DAVOS - Art arda yaptığı birleşme ve satın almalarla dünyanın en büyük çelik üreticisi olma yolunda ilerleyen Hindistan kökenli Mittal Steel şirketi, Ereğli Demir Çelik'in (Erdemir) özelleştirilmesiyle ilgileniyor.
Mittal'in Yönetim Kurulu Başkanı ve baş icra yetkilisi Lakshmi Mittal, Dünya Ekonomik Forumu toplantısının yapıldığı İsviçre'nin Davos kasabasında yaptığı açıklamada, şirket olarak büyümeye devam edeceklerini ve bu kapsamda bu yıl içinde satışa çıkarılacak Erdemir hisselerini de almayı düşündüklerini söyledi.
Mittal, Hindistan'dan çıkarak ABD'de ve Çin'de şirketler alarak büyüyen şirketinin Türkiye'nin yanı sıra Çek Cumhuriyeti ve Polonya'da da özelleştirilecek olan demir çelik şirketlerini satın almayı planladığını belirtti. Mittal'in Erdemir hisseleri için sektörün en büyüğü olan Avrupalı Arcelor ile iki Rus şirketi Novolipetsk ve Severstal gibi rakiplerle karşılaşacağı kaydediliyor.