Mittal'in teklifine Arcelor'dan 'hayır'

Avrupa'nın en büyük çelik şirketi Arcelor yönetimi, Mittal Steel'in 23 milyar dolarlık teklifini istihdamın azaltılması olasılığı ve strateji üzerindeki görüş ayrılıkları nedeniyle reddetti.

LÜKSEMBURG - Avrupa'nın en büyük çelik şirketi Arcelor yönetimi, Mittal Steel'in 23 milyar dolarlık teklifini istihdamın azaltılması olasılığı ve strateji üzerindeki görüş ayrılıkları nedeniyle reddetti. Arcelor, "Kurul, sorumluluğu dahilindeki unsurları kapsamlı şekilde gözden geçirdikten ve analiz ettikten sonra, tereddüt etmeden Arcelor ile Mittal'ın aynı stratejik vizyona sahip olmadıkları sonucuna vardı" dedi.
Sektörde dünyanın en büyüğü olan Mittal cuma günü sektörün ikinci büyük şirketi Arcelor'u satın almak için resen, 18,6 milyar avroluk (yaklaşık 23 milyar dolarlık) teklifte bulunmuştu. Buna göre Arcelor'un beher hissesi için 28,21 avro ile yüzde 27 primli teklif getirildi. Arcelor Yönetim Kurulu bu teklifi görüşmek üzere hafta sonu bir araya geldi. Hissedarlarından, Mittal'ın önerisi çerçevesinde ellerindeki hisselerle işlem yapmamalarını tavsiye eden Arcelor yönetimi ayrıca, Mittal'in önerisinin grubun kendisi, hissedarları, çalışanları ve müşterileri üzerinde doğurabileceği "olumsuz sonuçlarla" ilgili kaygılarını da dile getirdi.
'Merkezimizi Lüksemburg'a taşırız'
Mittal Steel Başkanı Lakshmi Mittal ise, Arcelor'a yaptıkları teklifle ilgili kaygıların farkında olduklarını ve bu nedenle şirket merkezini Lüksemburg'a taşımaya hazır olduklarını açıkladı. Arcelor'un sosyal sorumluklarına saygı göstereceklerini belirten Mittal, şirketin yerleşim yerlerinin geleceğiyle ilgili kaygıları gidermek için yerel ortaklarıyla görüşeceklerini de duyurdu.
Bu arada Lakshmi Mittal, bu konudaki kaygıları gidermek amacıyla dün Fransa Maliye Bakanı Thierry Breton ile bir araya geldi. Avrupa hükümetleri, bu teklifle birlikte işten çıkarmaların olmasından endişe duyuyor. Breton, Mittal ile görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, hükümetin 'bu teklifle ilgili büyük çekinceleri' olduğunu belirtti. Mittal'in teklifi Fransa Başbakanı Dominique de Villepin'in 'ekonomik vatanseverlik' politikası açısından sınav niteliği taşıyor. Fransa'da 2007'deki cumhurbaşkanlığı seçiminin kilit konusunun işsizlik olması bekleniyor.
'Mittal'e ihtiyacımız yok'
Arcelor CEO'su Guy Dolle ise, Mittal'ın 'biraz saçma' olarak nitelendirdiği teklifinin her açıdan şirket için olumsuz olacağını söyledi. Fransız Europe 1 radyosuna yaptığı açıklamada Dolle, "Hissedarlar ve çalışanlar için olumsuz olacak. Uzun bir mücadele meydana gelecek ancak güçlüyüz. Savaş başladı ve kazanmaya kararlıyız. Arcelor'un Mittal'e ihtiyacı yok" diye konuştu.
Fransız Usinor, İspanyol Aceralia ve Lüksemburglu Arbed'in birleşmesiyle 2002 yılında kurulan Arcelor, Fransa'da 28 bin kişiyi istihdam ediyor. Bu rakam, şirketin toplam istihdamının yüzde 30'una denk geliyor.