MKE işçisi, 'milli piyade tüfeği' için meydana iniyor

MKE işçisi, 'milli piyade tüfeği' için meydana iniyor
MKE işçisi, 'milli piyade tüfeği' için meydana iniyor
Türk Metal sendikası, MKE Silah Fabrikası'nda üretimi yapılan Milli Piyade tüfeğinin özel sektöre verilmek istenmesine karşı yarın meydana çıkarak eylem yapacağını açıkladı.

KIRIKKALE – Türk Metal sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Mürsel Öcal, MKE Kurumu Silah Fabrikası'nda üretimi yapılan "Milli Piyade" tüfeğinin özel sektöre verilmek istenmesine tepki gösterdi. Mürsel, Milli Piyade tüfeğinin üretimi konusunda bir takım ayak oyunlarının oynadığını, bu oyunlara 'dur' demek ve kamuoyunu aydınlatmak için yarın (çarşamba) Cumhuriyet Meydanında eylem yapacaklarını açıkladı.

Basın mensupları ile bir araya gelen Mürsel Öcal, bir işçi için en büyük değerin, ürettiği mal ve hizmet olduğunu belirtti. Öcal, "Çünkü içinde alın teri, göz nuru vardır. İşte onun için işçilerin her ürettiği, onların bir evladı, çocuğu gibidir. Makine Kimya işçilerinin bir evladı olan milli piyade tüfeğimiz bizim için çok önemli. Ama daha önemlisi, milli piyade tüfeğini yaşatmaktır. Milli piyade tüfeğinin doğduğu yerde yaşaması, makine kimya işçilerini ve Kırıkkale ismini duyurmasıdır" dedi.

ÖNEMLİ BİR KURULUŞ
Makine Kimyanın sadece savunma sanayisinde değil, Türk sanayisinin de gözbebeği, belkemiği olduğunu belirten Öcal, "Makine Kimya, Türkiye 'nin savunması ve güvenliği yolunda bugüne kadar üzerine düşen görevi yerine getirmiş önemli bir kuruluştur. Makine Kimyanın önemli fabrikalarından biri olan silah fabrikası da, burada çalışan arkadaşlarımızın sayesinde savunma sanayimizin önemli bir aktörüdür. Silah fabrikası bugüne kadar milli piyade tüfeğinin üretimini yapmıştır. Şimdi ise milli piyade tüfeğinin parçaları Kale Kalıp adlı bir özel şirket tarafından alınmak istenmektedir. Bunu asla kabul etmeyeceğiz. Milli piyade tüfeğinin sadece Kırıkkale'de üretilmesini istiyoruz. Tek bir parçasını bile kimseye vermeyeceğiz" diye konuştu.

EMEĞİMİZ VAR
Üretimlerinde MKE İşçisinin alın teri olan milli piyade tüfeğine tüm Kırıkkale'nin sahip çıkması gerektiğini belirten Öcal, "Tüm MKE çalışanları olarak planladık. Yapılması konusunda da tüm yetkililere ilettik. Biz 20 binde değil, 53 bin adet üreteceğimizi, bu üretilen 20 bini silah olarak, 15 bini de yedek parça olarak üretilmesi bugün istenmekte. Bunun altında hoş olmayan şeyler yatıyor. Yeni üretilen bir silahta 15 bin de parça istemek, MKE'ye bir dayatmadır. Bizim korkumuz, 15 bin tane üretilen yedek parçanın başka kuruluşlara verilerek, onlar da 'biz bu silahı ürettik' diyebilirler. Biz buna karşıyız. Gücümüzü göstereceğiz ve kimseye MKE'ye ait hiç bir şeyi vermeyeceğiz. Sivil Savunma Müsteşarlığı'nın bu isteğinin MKE işçisinin alın teri olduğunu hatırlatmak isteriz. Daha önce MKE'de alt yüklenici firma olan Kale Kalıp firmasının ısrarla milli piyade tüfeği üzerinde durmasına da bir anlam vermiş değiliz. Birileri alt yüklenici firmayı üst yüklenici firma mı yapmak istiyor" şeklinde konuştu.

Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Mürsel Öcal, Cumhuriyet Meydanında yapacakları eylem için tüm Kırıkkalelileri davet ederek, "Bu mesele MKE işçisinin ya da Türk Metal sendikasının meselesi değil, tüm Kırıkkale'nin meselesi. Bu yüzden Cumhuriyet meydanında düzenlenen eyleme sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere siyasi partiler ve Kırıkkale halkı davet ediyoruz" dedi.

(Erhan GÖĞEM / DHA)

bigPara.com