MNG Bank, Hariri bankalarına satıldı

MNG Bank'ın yüzde 91 hissesi Lübnanlı BankMed ve Ürdünlü Arab Bank'a 160 milyon dolara satılacağı ve devir izni için Bankacılık ve Düzenleme Kurulu'na (BDDK) başvuru yapıldığı belirtildi.

ANKARA - MNG Bank'ın yüzde 91 hissesi Lübnanlı BankMed ve Ürdünlü Arab Bank'a 160 milyon dolara satılacağı ve devir izni için Bankacılık ve Düzenleme Kurulu'na (BDDK) başvuru yapıldığı belirtildi. Lübnanlı Hariri ailesinin sahibi olduğu BankMed MNG Bank'ın yüzde 41'ini, Arab Bank da yüzde 50 hissesini satın alıyor. MNG Bank'ın sahibi Mehmet Nazif Günal'ın banka sermayesindeki yüzde 9'luk payını koruyacağı belirtildi. BDDK'nın onayına bağlı olarak satın alma işleminin en geç yılın son çeyreğinin ortasında tamamlanacağı duyuruldu.
Türk kamuoyu BankMed'in sahibi Hariri ailesini grubun diğer şirketi Oger Telecom'un Türk Telekom'u satın almasıyla tanımıştı. Haririler ayrıca yüzde 14'lük paylarıyla Arab Bank'ın hissedarları arasında da bulunuyor.
BankMed'in Başkanı Mohammed Hariri yaptığı açıklamada, Türk bankacılığının kalitesine güvendiklerini, yeni üstün bankacıları MNG'ye katarak bankayı büyüteceklerini söyledi. Arab Bank'ın Başkanı Abdel Hamid Shoman ise, yeni bankanın modern, güvenli ve hizmet odaklı olacağını ifade etti. Her iki banka da faizli sistemle faaliyette bulunuyor.
Günal: Bankanın ismi değişecek
Lübnan'ın dördüncü büyük bankası olan BankMed, toplam 5.9 milyar dolar özvarlığa sahip. Ortadoğu'nun en büyüklerinden olan Arab Bank ise Ürdün'ün en eski bankası. Bankanın özvarlık büyüklüğü 27.5 milyar dolar, Amman Borsası'nda piyasa değeri de 14 milyar dolar.
MNG Holding'in patronu Mehmet Nazif Günal da, "Ortadoğu menşeli yabancı sermaye, Türk bankacılık sektörüne ilk kez bu saygın bankalar vasıtasıyla girdi. MNG Bank başka bir isim altında faaliyetine devam edecek" dedi. Biri merkez toplam 10 şubesi bulunan MNG Bank'ın, aktif büyüklüğü 523 milyon YTL düzeyinde.