Mobilyacılar 1.5 milyar dolarlık ihracat yapacak

İSTANBUL - Mobilya Doğramacıları Kooperatifi (MODOKO) Yönetim Kurulu Başkanı Etem Özçelik, mobilya sektörünün, küresel krize rağmen bugün 7.5 milyar dolarlık pazara ve 1.5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşma gayretinde olduğunu söyledi. Özçelik, MODOKO’nun 40’ıncı yılı dolayısıyla düzenlenen toplantıda, AB ülkelerinin küresel krizden Türkiye’ye kıyasla daha çok etkilendiğini söyledi. Türkiye’de mobilya sektörünün çok dinamik bir yapısı olduğuna dikkati çeken Özçelik, yeni pazar arayışlarının sürdüğünü, ihracatın her geçen gün arttığını kaydetti.
Sektörün 2007’de 7 milyar dolar pazar payına ve 1 milyar dolar ihracat rakamına ulaştığını anımsatan Özçelik, “Ülkemizde ticaret açığı vermeyen nadir iş kollarından biri olan mobilya sektörü, bugün 60 bine yaklaşan firma ile 250 bin kişiye istihdam sağlıyor” diye konuştu.
Kriz yaşanmasaydı mobilya sektörünün altın çağını yaşıyor olacağını anlatan Özçelik, İstanbul’un mobilya ihtiyacının yüzde 80’ini karşıladıklarını söyledi. Özçelik, MODOKO’nun, AB ülkeleri, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerinden toplam 40 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini ifade etti.
30 Eylül 2009’a kadar uzatılan KDV indirimine ilişkin olarak da Özçelik, mobilya sektörünün ayakta kalabilmesi için KDV’nin bu seviyede kalıcı olmasını istediklerini belirtti. Özçelik ham maddeden alınan KDV miktarına da değinerek, mobilya üretiminde kullanılan ahşap, kumaş, boya gibi ham maddelerde KDV’nin halen yüzde 18 olmasını garip karşıladıklarını, bunun da yüzde 8’e inmesi gerektiğini ifade etti. 

‘Mobilya şehri olacağız’
Krizle pazarın daraldığını belirten Etem Özçelik, şöyle devam etti: “2010 yılında krizin sonuçları daha belirgin olacak. Başlangıç itibarıyla esasen finansal bir kriz yaşadık. Sonrasında reel sektöre sıçradı. Bu yönüyle bugün mobilyacıya en büyük destek bankalardan gelecek. 2010 yılı için kendimize ‘dünyanın mobilya şehri’ olma hedefini koyduk. Bunu gerçekleştirmek için ise yaşam tarzı sunan bir mobilya alışveriş merkezi olma stratejisini belirledik.” (aa)