Mobilyada KDV indirimi, iki ayda 10 bin kişiyi işe geri döndürdü

Mobilyada KDV indirimi, iki ayda 10 bin kişiyi işe geri döndürdü
Mobilyada KDV indirimi, iki ayda 10 bin kişiyi işe geri döndürdü

MOSDER Başkanı Nazif Türkoğlu?nun (ortada) düzenlediği toplantıya, Doğtaş, İstikbal, Alfemo, İpek, ve Yataş?ın temsilcileri (soldan sağa) katıldı. FOTOĞRAF: NURİYE DOĞU

Hükümetin yüzde 10'luk KDV indirimiyle, krizde işten çıkartılan 26 bin işçiden 10 binini geri çağıran ve iki ayda 2 milyar dolarlık satış yapan mobilyacılar, 30 Haziran'da bitecek uygulamanın yılbaşına kadar uzatılmasını istiyor

İSTANBUL - Mobilya sektörü, ekonomik krizin etkisiyle yaklaşık yüzde 25 daralan pazara derin bir nefes aldıran KDV indiriminin yılbaşına kadar devam etmesini istiyor. Hükümetin 1 Nisan’da uygulamaya soktuğu, yüzde 18’lik KDV oranının yüzde 8’e indirilmesiyle, iki ayda yaklaşık 2 milyar dolarlık mobilya satıldığını belirten Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Nazif Türkoğlu, indirimin yılbaşına kadar sürmesi durumunda 2009’u krize rağmen yüzde 10’luk büyümeyle kapatabileceklerini söyledi.
Krizin hissedilmeye başlandığı Ekim 2008’den Mart 2009’a kadar sektörde 1.5 milyar dolarlık stok biriktiğini anlatan Türkoğlu, “Bu dev stok nedeniyle, birçok firma üretime ara verdi ve işçi çıkartmak zorunda kaldı. Kriz nedeniyle sektörde yaklaşık 26 bin kişi işsiz kaldı” diye konuştu. 

‘Siparişler beş kat arttı’
Yüzde 10’luk KDV indirimi sonrası çarkların yeniden dönmeye başladığını ve sektörün talebe yetişemez hale geldiğini anlatan Türkoğlu, işten çıkartılan 10 bin kişinin geri çağrıldığını kaydetti. 30 Haziran’da sona ermesi beklenen indirimin yılbaşına kadar devam etmesi halinde kalan 16 bin kişinin de tekrar işine dönebileceğini belirten Nazif Türkoğlu, “Siparişler beş kat arttı, sektörde yeni istihdamlar da yaratılacak. Bu nedenle indirimin devam etmesi çok önemli” diye konuştu. Nazif Türkoğlu, sektörün KDV indirimiyle canlanmasının ardından herhangi bir fiyat artışına gidilmediğinin de altını çizdi.
TOBB Mobilya Sektör Kurulu Başkanı Davut Doğan da, ekonomide çarkların dönmesi için üretim ve istihdamın önemine dikkat çekerek, “Tüketiciye çağrımız; eve kapanma dışarı çık, işçiye çağrımız; işini kaybetme, hükümete çağrımız da istikrar ve güven sağla” dedi. 

İstikbal: Satışlarımız yüzde 31 arttı
Mobilya sektörünün önde gelen firmaları da hükümetin 1 Nisan itibarıyla uygulamaya koyduğu KDV indiriminin yarattığı hareketten oldukça memnun.
KDV indirimiyle birlikte İstikbal, Mondi ve Bellona markalarında işlerinin büyük oranda hareketlendiğini belirten İstikbal Genel Müdürü Memduh Boydak, indirimin uygulamaya konmasıyla iki ayda  satışlarının yüzde 31 arttığını söyledi. KDV indirimi öncesi krizle durulan pazar nedeniyle ilk olarak emekli olan çalışanlarını işten çıkarttıklarını aktaran Memduh Boydak, şunları söyledi: “Ancak indirim sonrası talep bir anda arttı ve talebe yetişemez hale geldik. 260 kişiyi geri aldık. İndirim yılbaşına kadar devam ederse de aldığımız işçi sayısını 700’e çıkarmayı hedefliyoruz. Böylece 2009 yılını da krize rağmen yüzde 15 büyüyerek kapatabiliriz.”

Alfemo: Dört yılın en iyi mayısı
Alfemo Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Davulcuoğlu da, KDV indirimiyle satışlarının yüzde 40 arttığını vurgulayarak, şöyle devam etti: “Hatta son dört yılın en iyi mayıs ayını yaşadık. Sektörün desteklenmesi ve KDV indiriminin mutlaka devam etmesi gerekiyor. İndirim sonrası 120 kişiyi işe aldık. Devam ederse işe alımlara devam edeceğiz. Ama uzatılmazsa, bir fren etkisi yaşayacağız ve işten çıkartmalar tekrar başlayacak.”

İpek: İşçileri geri çağırdık
KDV indiriminin etkilerini güçlü biçimde hissettiklerini belirten İpek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Tatlı ise, “Bu süreçte işten çıkartmak zorunda kaldığımız işçilerin bir kısmını tekrar işe çağırdık. İstihdamın devam etmesi için KDV indiriminin sürmesini istiyoruz” diye konuştu.

Yataş: Hükümet frene basarsa geri gideriz
Talebin hızla arttığını vurgulayan Yataş Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Öztaşkın da, şunları kaydetti: “Firmalara moral geldi. Zaten fiyatları yüzde 20-40 arası aşağı çekmiştik. Ardından gelen yüzde 10’luk KDV indirimiyle de satışlar iyice arttı. Firmamız yüzde 10 daralınca, 200 kişiyi işten çıkartmak zorunda kaldık. Şimdi onları geri çağırdık, hatta 200 kişiyi daha işe aldık. Şu anda mobilyada en avantajlı alışveriş dönemi. Çünkü fiyat olarak en dipteyiz. Hükümet bu süreci burada bitirirse, sektör tekrar geri gidecek.” (Radikal)   

‘Vergi indirimi EKK’da değerlendirilecek’
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da, hükümetin bazı sektörlerde krize karşı özel tüketim vergisi (ÖTV) ve katma değer vergisi (KDV) indirimine yönelik çalışmasının önümüzdeki günlerde tamamlanacağının sinyalini verdi. Çağlayan, “Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) olarak gerekli çalışmaları yapıyoruz, tekrar bir araya gelerek son değerlendirmelerimizi yapacağız. En geç 15 Haziran’dan itibaren konuyla ilgili neler yapılıp, yapılmayacağını açıklayacağız” dedi. Zafer Çağlayan, hükümetin üç aylık vergi indirimi uyguladığı mobilya, beyaz eşya, otomotiv gibi sektörlerin önemini vurgularken,  söz konusu sektörler büyüdüğünde ekonominin büyüdüğünü, küçüldüğünde ise ekonominin küçüldüğünü kaydetti. Mart ayında açıklanan destekler sonucu nisan ve mayıs aylarında kapasite kullanım endekslerinin pozitif etkilendiğini belirttti.

MASKO: Yüzde 5’te sabitlensin
Mobilya kenti MASKO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı, 30 Haziran’da sona erecek KDV indirimiyle ilgili, “Yüzde 8’e düşürülen KDV indiriminin yüzde 5’e çekilerek, sürekli ve kalıcı olmasını istiyoruz” dedi. MASKO’da yılın ilk iki ayında dibi gördüklerini anlatan Karcı, mobilya ihracatının yüzde 20’sini yapan ve iç piyasanın yüzde 20’sini elinde bulunduran MASKO’da indirimle son üç ayda satışlarda büyük bir artış yaşandığını kaydetti.