Mobius: Türkiye küresel krizden güçlü çıkacak, 1 milyar dolar daha yatırabiliriz

Mobius: Türkiye küresel krizden güçlü çıkacak, 1 milyar dolar daha yatırabiliriz
Mobius: Türkiye küresel krizden güçlü çıkacak, 1 milyar dolar daha yatırabiliriz

Mobius: Türk şirketleri kriz döneminde çok başarılı.

Templeton Yönetim Kurulu Başkanı Mark Mobius, Türkiye'yi krizde ayakta kalan ve krizden güçlü çıkan bir ülke olarak görüyor. Bu nedenle de Türkiye'deki yatırımlarını artıracak

İSTANBUL- Templeton Asset Management Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Mark Mobius, Türkiye’yi krizde ayakta kalan ve krizden güçlü çıkan bir ülke olarak gördüğünü belirterek, “Türk şirketleri ve ekonomisi konusunda pozitif düşünüyoruz. Yatırım yapmaya da devam edeceğiz” dedi.
Citibank’ın Citigold Select Özel Bankacılık Etkinlikleri kapsamında ‘Gelişmekte olan Piyasalar ve Türkiye” konulu sunum yapan Mobius, Türk şirketlerinin kriz döneminde genel olarak çok başarılı olduklarını dile getirdi. Mobius, “Türk şirketleri bu krizden güçlü çıktılar. Bence bunun sebebi şu; Türkiye geçmişte zorluklar yaşadı. Bu yüzden de sorunlara nasıl adapte olacağını ve zor koşullardan nasıl çıkacağını biliyor. İşte bu yüzden Türkiye konusunda çok olumlu düşünüyoruz” diye konuştu. Mobius, Türkiye’nin çok başarılı olacağını ve ileride Türkiye’ye yatırım yapmaya devam edeceklerini bildirdi. Templeton Yönetim Kurulu Başkanı Mark Mobius, “Bu nedenle ofis açtık ve burada hisse almaya devam ediyoruz” dedi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mobius, dünyadaki krizin Türkiye’ye çok büyük zorluk yaratmadığını belirtti.
Türkiye’deki yatırımlarına ilişkin soru üzerine Mobius, bunun, fonlarına ne kadar giriş olacağına bağlı olduğuna işaret ederek, şu anda 1 milyar dolar düzeyinde yatırımları bulunduğunu, bu miktarın kriz öncesinde 2 milyar dolar düzeyinde olduğunu kaydetti. Mobius, “1 milyar dolar artış olabilir kolaylıkla, öngörü bu yönde...” dedi.
Türkiye’deki hisse senetlerinin fiyatının düşmesi nedeniyle yatırdıkları miktarın da kendiliğinden küçüldüğünü ve bazı çıkışlar yaptıklarını kaydeden Mark Mobius, şu bilgileri verdi:
“Geri ödemelerden ötürü, itfalardan ötürü ekim, kasım ve aralık aylarında itfalarımız olduğu için fondan çıkışlar oldu ister istemez. Türkiye’de çok fazla satış yapmadık, değerlemeler, diğer borsalara göre daha iyi olduğu için. Ama belirli bir miktar çıktı. Yatırım fonumuzda, toplam fonumuzdaki gerilemeye bakacak olursak, değerdeki gerilemenin sadece yüzde 15’i para çıkışlarından kaynaklı. Genelde bu düşüş fiyatlardaki gerilemelerden ötürü yaşanıyor.”

‘Piyasalarda iki fil var’
Mobius global ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Piyasalarda para arzı ve türevler olmak üzere iki tane ‘fil’ olduğunu söyleyen Mobius, ABD’deki toplam para arzında müthiş bir artış yaşandığını belirtti. Templeton Asset Management Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Mark Mobius, para arzının bugün en güvenli yatırım alanlarına yöneldiğini,insanların en güvenli olduğunu düşündükleri hazine bonoları ve yatırım fonlarına rağbet gösterdiğini dile getirdi.
Mark Mobius ikin filin de türev yatırım araçları olduğunu belirterek “İkinci filimiz de türevlerdir. Türevler iyi olabileceği gibi tehlikeli de olabilirler. Bunun birçok şirkette etkilerini gördük. Birçok şirket türevlerde büyük zarar ettiler. Hong Kong’da Citi Pasifik 2.4 milyar dolar, Güney Kore ekonomisi 2.2 milyar dolar, Meksika’nın en büyük hipermarket ve süpermarket zinciri de 1 milyar dolar zarara uğradı. Hatta bu şirket iflas etti” dedi.
Mobius’a göre bu yıl gelişmekte olan ülkelerde büyüme düzeyi sıfırda kalırken, gelişmiş ülke ekonomilerinde ise ciddi oranlı bir küçülme olacak. (Radikal)

‘IMF zorunlu değil’
Templeton Asset Management Yönetim Kurulu Başkanı Mark Mobius, Türkiye’nin IMF anlaşmasına yönelik soruya şu yanıtı verdi:
“Türkiye’nin, bir IMF programına katılması zorunlu değil. IMF’nin Türkiye’den yapmasını istediği bazı şeyler var, kamu harcamalarının azalması gibi, ki bu iyi bir şey. IMF’nin vergilerin yükseltilmesi konusundaki düşüncesine çok katılmıyorum. Çünkü IMF her zaman hükümetin bütçesini dengelemeye çalışır. IMF’nin tavsiyelerinin bir kısmı iyi olabilir ama bu demek değil ki IMF programına mutlaka katılmalısınız. İnsanların IMF’ye bu kadar odaklanmasının sebebi şu; ülkelerin kendisini belli disiplin altına alarak kamu harcamalarını düşürmesini istiyorlar.”

‘Çin yüzde 7’nin üzerinde büyür’
Templeton Asset Management Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Mark Mobius, nüfusu çok fazla olan Hindistan ve Çin gibi ülkelerin ekonomilerinin en hızlı büyüyen ekonomiler olduğunu belirterek, bu yıl Çin’deki büyüme oranının yüzde 7’yi aşacağını, bu oranın Hindistan’da ise yüzde 5’leri bulacağını ifade etti.
Gelişmekte olan ülkelerin Asya krizinden ders aldığını ve döviz rezervlerini çok güçlü tuttuklarını dile getiren Mark Mobius, “Gelişmekte olan ülkeler gelişmiş ülkelere göre daha fazla döviz rezervine sahipler. Son üç yılda gelişmekte olan ekonomiler son derece başarılı bir seyir izlemiştir ve gelişmekte olan ülkelerin menkul kıymetler piyasası çok daha başarılı olmuştur” diye konuştu.