Mobius: Türkiye ve Rusya'dayız

Gelişen piyasaların kurt yatırımcısı Mark Mobius, fonlarının Rusya ve Türkiye'de alım yapmaya hâlâ devam ettiklerini ancak diğer yerlere göre değerlerin görece yüksek olduğu Orta Avrupa'da alım yapmadıklarını söyledi.

VARŞOVA - Gelişen piyasaların kurt yatırımcısı Mark Mobius, fonlarının Rusya ve Türkiye'de alım yapmaya hâlâ devam ettiklerini ancak diğer yerlere göre değerlerin görece yüksek olduğu Orta Avrupa'da alım yapmadıklarını söyledi. Franklin Templeton Investments adına, 4 milyar doları bölgede 12 milyar dolarlık fonu yöneten Mobius, global gelişen piyasa fonlarına akışların yatırımcı güveninin yüksek olması sayesinde güçlü olmaya devam edeceğini tahmin ettiğini söyledi.
Mobius, "Şu anda Polonya'da hiçbir alım yapmıyoruz çünkü dünyada daha ucuz başka şeyler var... Rusya ve Türkiye'de alım yapıyoruz ama Macaristan ve Çek Cumhuriyeti'nde hayır" dedi. Dünya çapında paranın hâlâ gelişen piyasa fonlarına aktığını ve bu trendin devam etmesini beklediğini söyleyen Mobius, "Akışların önemli ölçüde düşmesi çok zor. Gelişen piyasaların ABD Hazine tahvillerine göre spread'leri hatırladığım hiçbir dönemde olmadığı kadar düştü, yani müthiş bir güven var" dedi.
Sene başından beri MSCI Emerging Markets Free endeksi yüzde 18 artışla dün rekor kırdı. Endeks, geçen yıl da yüzde 22 büyüme kaydetmişti. Mobius, "Fiyatların, fiyat-gelir oranı açısından, nominal değerin üstünde (makul seviyelerin) ötesinde yükseldiğini ve böyle şeyler görürsek, o zaman endişeleniriz, o zaman internet tipi balon oluşur. Bunu henüz görmedik" diye ekledi.