Mobius'tan yatırımcılara uyarı: Borsalarda yüzde 20 düşüş yaşanabilir

Mobius'tan yatırımcılara uyarı: Borsalarda yüzde 20 düşüş yaşanabilir
Mobius'tan yatırımcılara uyarı: Borsalarda yüzde 20 düşüş yaşanabilir

Ünlü yatırımcı Mark Mobius, Templeton?ın fonlarına Akbank hissesi aldıklarını ayrıca kendi şahsi hesabının da yine Akbank?ta bulunduğunu söyledi.

Boğa piyasalarında yüzde 20 düşüşler yaşanabileceğini söyleyen Mobius, 'İMKB'de düzeltme olabilir. Türkiye'de politik ortam ne olursa olsun, ekonominin daha iyiye gitmesini bekliyorum' dedi

İSTANBUL - Templeton Gelişmekte Olan Piyasalar Grubu Başkanı Mark Mobius, Türkiye ve diğer ülke piyasalarının önümüzdeki dönem zaman zaman bazı düşüşlere hazır olması gerektiğini kaydetti.
Akbank Franklin Templeton BRIC Ülkeleri B Tipi Yabancı Menkul Kıymetler Fonu’nun Türkiye’de satışı öncesi yapılan bilgilendirme toplantısında konuşan Mobius, “Boğa piyasasında (yükseliş) olduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak bu yol üzerinde bazı düzeltmeler bekliyoruz. Aslında boğa piyasalarında yüzde 20 civarındaki bir düzeltme olağan dışı değil”  dedi.

Türev kumarbazlara bırakılmalı
Dünyada türev ürünlerin büyüklüğünün 600 trilyon dolara çıktığını belirten Mobius, “Türevlerin yasal olarak düzenlenmesi zor. Neden? Çünkü insanlar kolay para kazanmaktan vazgeçemiyor. İnsanlar kumarbaz ruhludur. Türev piyasalarını düzenlemek aslında Las Vegas’taki kumarbazlara bırakılmalıdır” dedi. Şu anda ‘boğa’ piyasalarının gündemde olduğunu, ‘boğa’ piyasalarının ‘ayı’ (düşüş) piyasalarından daha uzun sürdüğünü ifade eden Mobius, “Yatırım yapmak için hangi piyasalar daha uygun diye sorarsanız, en iyi zaman paranızın olduğu zamandır. Kimse, boğa ve ayı piyasalarının ne zaman olacağını bilemez” diye konuştu.

BRIC son derece popüler
Mark Mobius, soruları da yanıtlarken, BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) kavramının son derece popüler olduğunu ve BRIC fonlarında 2 milyar doların üzerinde para bulunduğunu, dolayısıyla Türkiye’de çıkarılan fonun da çok başarılı olacağına inandıklarını vurguladı.

‘Düzeltmeler bekliyoruz’
Şu anda global piyasaların genel durumuna ilişkin bir soru üzerine de Mobius, “Boğa piyasasında olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu yol üzerinde bazı düzeltmeler bekliyoruz. Bu düzeltmeler biraz uç noktalarda olabilir. Aslında boğa piyasalarında yüzde 20 civarındaki bir düzeltme pek olağan dışı değil” şeklinde konuştu. Türkiye’ye ilişkin bir soruyu ise Mark Mobius, “Türkiye veya başka piyasalar, bazı düşüşlere hazır olmalı. Daha ucuz fiyattan daha çok satın almalara hazır olmalı” diye yanıtladı.
Mobius, Türkiye’deki politik ortama ilişkin bir soruya da, “Politik ortam Türkiye’de ne olursa olsun, ekonomik açıdan her şeyin daha iyiye gideceğine dair inancımız var. Türkiye son derece stratejik bir konumda. Türk hükümeti de daha liberal bir ortama doğru ilerliyor. Ekonomik ortamın büyük ölçüde olumlu olarak süreceğine inanıyoruz” yanıtını verdi.

Türkiye’ye 800 milyon dolar
Türkiye’de 800 milyon dolarlık yatırımları bulunduğunu, sektörel dağılıma bakıldığında ise bankacılık, petrol sektörü, emtia pazarları, tüketicilere hizmet ve ürün sunan alan ile telekom sektörünün, yatırımlarının bulunduğu alanlar olduğunu kaydeden Mark Mobius, Akbank ile çok iyi çalıştıklarını, Akbank’a yatırım yaptıklarını, bankada kendi şahsi hesabının da bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Türkiye’de 60 fon yönetiyoruz
Türkiye’de 60 farklı fon yönettiklerini belirten Mobius, “Akbank’ta ciddi miktarda, yeterince fonumuz var. Fiyatlandırmaya bağlı olarak artırabiliriz, fiyat düşerse daha fazla satın alabiliriz” diye konuştu. Mobius, Türkiye’de en iyi fiyattan en iyi anlaşmaları yapmaya çalıştıklarını ifade etti. Mark Mobius, “Bu yol üzerinde bazı düzeltmeler olacağını söylemiştim, ancak ne zaman olacağını bugünden kestirmek zor. Bunlar gerçekleştiğinde bizim için daha fazla anlaşma fırsatı doğacak” dedi. Türkiye’deki yatırım miktarlarının son dönemde pek değişmediğini kaydeden Mobius, zaman zaman aldıklarını zaman zaman sattıklarını, ancak diğer yandan Çin’de daha büyük fırsatlar gördüklerini söyledi.

Akbank’tan BRIC ülkeleri yatırım fonu

Akbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ak Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kurtul, düşük faizli ortamın devam edeceğini düşündüğünü belirterek, “Düşük faizli ortam bizi heyecanlandırıyor. Bu ortamda birikimlerin değerlendirilmesi çok önemli” dedi.
Akbank Franklin Templeton BRIC Ülkeleri B Tipi Yabancı Menkul Kıymetler Fonu’nun Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından kayda alınmasıyla ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Kurtul, Templeton’dan Mark Mobius ve ekibinin alt yöneticiliği ile katkı sağlayacağı fon ile BRIC’e (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) Türkiye’nin T’sini de eklediklerini söyledi. Söz konusu yatırım fonunun BRIC ülkelerindeki hisse senetlerine yatırım yapmaya olanak sağladığını kaydeden Kurtul, fonun Türkiye’de kayda alındığını, dolayısıyla Türk yatırımcılarının BRIC ülkelerinde kolaylıkla yatırım yapabileceğini, fonun bazı vergi avantajları da sağladığını vurguladı.  Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt da, “Düşen faiz ortamında artık bu tip ürünlere daha fazla talep olacaktır. Yatırımcılara tavsiyem uzun vadeli düşünmeleri... Kısa vadeli hiçbir şekilde hareket etmemeliler. Bu durumda arzu ettikleri geliri elde edeceklerini görecekler” şeklinde konuştu.

Hedef 100 milyon liralık fon satışı
Ak Portföy Genel Müdürü Cem Yalçınkaya da Akbank Franklin Templeton BRIC Ülkeleri B Tipi Yabancı Menkul Kıymetler Fonu’nun katılım paylarının sadece Türkiye’de satılacağını söyledi. Fonun yöneticisinin Ak Portföy, kurucusunun ise Akbank olduğunu belirten Yalçınkaya, fona 10 lirayla da yatırım yapılabileceğini, satılabilir pay açısından 500 milyon lira büyüklüğe sahip fonun büyüklüğünün bir yılda 100 milyon lira veya biraz üzerine ulaşmasını beklediklerini bildirdi. Yalçınkaya, üst gelir grubundakilerin daha fazla ilgi göstermesini bekledikleri fonda 50 bin lira ortalama ile 2 bin civarında müşteriye ulaşmayı öngördüklerini belirtti. Cem Yalçınkaya, Franklin Templeton ile yönetimde bir ortaklığın söz konusu olduğunu, Ak Portföy’ün yönetici konumunda, Templeton’un ise alt yönetimde yer alacağını ifade etti. 
(Radikal)