'Moda diye birleşme yapılmaz'

Türk bankacılık sektörünün yüzde 400 büyüdüğüne işaret eden İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, "Sektörde büyüme o kadar güçlü ki moda diye birleşmeye ihtiyaç yok. Dünyada çok yaygın diye yapmak doğru değil" diye konuştu.

İSTANBUL - Türk bankacılık sektörünün yüzde 400 büyüdüğüne işaret eden İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, "Sektörde büyüme o kadar güçlü ki moda diye birleşmeye ihtiyaç yok. Dünyada çok yaygın diye yapmak doğru değil" diye konuştu. İş Bankası'nın 2004 faaliyet sonuçlarını açıklayan Özince, şu bilgileri verdi: "Özel sektör bankaları arasında en fazla kâr üreten, en büyük aktif, en büyük mevduat ve özkaynak toplamına sahip banka olduk."
'Rakiplerimizi geçtik'
2004 bilançosunu 'en verimli bilanço' diye tanımlayan Özince, 2.16 katrilyon lira brüt kârla bankanın tüm rakiplerini geçtiğini söyledi. İş Bankası'nın 2004 yılında net kârı da yüzde 50 artışla 635 trilyon lira oldu.
İş Bankası'nın kredi kartı sayısının yüzde 28 artışla 3 milyonu aştığını cironun yüzde 66 arttığını, buna karşılık pazar payının yüzde 13.3'te kaldığını belirten Özince, şöyle devam etti.; "İş Bankası kredi kartı sahibi olmak ayrıcalıktır, herkese vermiyoruz. Bu, kendimizi beğenmemizden kaynaklanmıyor, marka ve müşterilerimize verdiğimiz değerden kaynaklanıyor"
Bankacılık sektörünün 2004 yılını da değerlendiren Özince, sektörde toplam aktif büyüklüğün 306.5 katrilyona, net kârın 6.3 katrilyon liraya yükseldiğini belirterek 'Kârlılık açısından bankacılık hâlâ fevkalede bir dönem yaşamamaktadır' dedi.
2005'e ilişkin beklentilerini de açıklayan Özince, bireysel kredilerin öneminin artmasını, konut kredisinin payının yükselmesini beklediğini kaydetti. Soruları da yanıtlayan Özince, "Tüketiciyi döviz riskiyle karşı karşıya bırakma konusunda muhafazakârız" diyerek dövize endeksli uzun vadeli konut kredisi vermeyeceklerini belirtti.
İşbank GmbH üzerinden Balkan ülkelerinde büyümeyi ve Bulgaristan'da bir şube açmak istediklerini söyleyen Özince, Arap ülkelerinde de aktif olmayı hedeflediklerini anlattı. Buna karşın maceracı olmayacaklarını söyleyen Özince, Türk cumhuriyetlerinde yakın zamanda gerçekleşen siyasi çalkantılara atıfta bulunarak "Biz organik büyüyoruz. Fırsat çıktığında değerlendiririz. Ancak fırsatçı da değiliz" dedi.
'Karta taksit kârı azalttı'
Gıdaya taksite ilişkin bir soruya İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince şu yanıtı verdi: "Kredi kartına taksit bankalar açısından büyük bir risk değil. Fakat kârlılığı azaltıyor. Biz bunun tedricen azalacağını, taksitlendirmenin daha çok kredilendirmeyle yapılacağını tahmin ediyoruz. Ancak rekabet gerektirirse o konuda gereğini yaparız. Ancak konuda artık denge kurulacağını düşünüyorum."