Moda tek çatıya giriyor, Taşkışla'dan dünyaya fuar merkezi mesajı gidiyor

Moda tek çatıya giriyor, Taşkışla'dan dünyaya fuar merkezi mesajı gidiyor
Moda tek çatıya giriyor, Taşkışla'dan dünyaya fuar merkezi mesajı gidiyor

İstanbul Fashion Days (İstanbul Moda Günleri) ile 26-29 Ağustos?ta Türk moda tasarımcıları, hazır giyim markaları ve modayla ilgili tüm organizasyonlar ilk kez aynı çatı altında toplanıyor.

15 yıldır konuşulan 'İstanbul Fashion Days' IFD nihayet İTÜ Taşkışla'dan doğacak. İHKİB Başkanı Tanrıverdi, 'Alıcılar artık Avrupa'dan Ortadoğu, Rusya ve Afrika'ya kaydı. İstanbul'un moda ve fuar merkezi olma şansı iyice arttı' dedi
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

İSTANBUL - Türk moda tasarımcılarını, hazır giyim markalarını ve modayla ilgili tüm organizasyonları ilk kez bir çatı altında toplayan İstanbul Fashion Days (IFD) ile ağustosta İTÜ Taşkışla binasında moda şöleni başlıyor.
İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği (İTKİB) ve  Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) işbirliğiyle Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek Istanbul Fashion Days için İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi, “Sektör adına Türkiye’de yeni bir dönem başlattıklarını ve IFD’nin moda sektörüne bir ivme kazandırırken, Türk ekonomisine de katkıda  bulunacağını” belirtti.‘Yapmasak ayıp olurdu’
MTD Başkanı Bahar Korçan ise, “24 yıldır sektörün gelişimi adına gönüllü olarak çalıştık ancak artık ülkemizin kültürel zenginliğinden beslenen Türk moda sektörünün birliğine ihtiyacı var. Belki 15 yıldır konuşuyoruz. Sektöre, geldiğimiz yere, büyüklüğümüze bakınca bunu yapmasak, artık ayıp olurdu. Ve nihayet İstanbul Fashion Days gerçekleşiyor. Bundan sonra moda tasarımcılarımızın önü çok daha açıktır. Bu işi sececeklerin motivasyonu da daha yüksek olacaktır” dedi.
Korçan, 24 yıldır sektörün gelişimi adına gönüllü olarak çalıştıklarını ancak artık ülkemizin kültürel zenginliğinden beslenen Türk moda sektörünün birliğine ihtiyaç duyulduğunu” açıkladı.

Üç temel etkinlik var
26-29 Ağustos 2009 tarihleri arasında tarihi İTÜ Taşkışla binasında yapılacak İstanbul Fashion Days (IFD) ana çatısı altında, üç alt etkinlik bulunuyor. Önde gelen moda tasarımcılarımızın defile ve butik fuar organizasyonu olan Istanbul Fashion Lab. IFD çatısı altında Türk tasarımcılarının çizgilerini dünyaya yansıtırken hazır giyim firmalarımıza odaklanan BRANDIST markaların defile ve fuar platformu olacak.
Genç moda tasarımcılarına önemli bir platform sunarak, sektöre adım atmalarını sağlayan, İTKİB tarafından 17 yıldır düzenlenen Genç Moda Tasarımcıları Yarışması ise bu yıl ilk kez KOZA adıyla IFD bünyesinde devam edecek. Moda tasarımı alanında ülkemizden dünyaya bilgi akışını sağlamak ve dünyanın önde gelen moda basını ve alıcılarının dikkatini İstanbul’a çekmek üzere kurgulanan IFD ile Türkiye; artık, dünya moda takviminde yerini almaya başlayacak.

‘Dubai tutmadı, bu şans’
İstanbul’un bir fuarlar merkezi olması zamanının geldiğini belirten Hikmet Tanrıverdi, “Fuarcılık işini çok iyi bilen Almanya’da artık bu iş oturdu iyi bir yere geldi.
Ama alıcılar hep Avrupa’daydı. Şimdi ise Ortadoğu, Afrika, Rusya gibi ülke ya da bölgelerde alıcılar var. Dolayısıyla İstanbul büyük bir şansa sahip. Fuarlar merkezi projesi olarak Dubai denendi tutmadı. Bu da hesaba katılmalı. Bu IFD ile yola çıkıp diğer fuarları çekebilirsek, İstanbul uluslararası fuar merkezi olabilir. Tabii bizim fuar alanı sorunumuzu çözmemiz lazım. İstanbul Belediyesi’nin de bu konuda bir isteği ve çalışması var.
 Kongre turizmiyle bu işe başlıyorlar. 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti için bir proje sunduk. Büyük düşünüyoruz. İstanbul’u bir moda merkezi fuarlar merkezi yapmamız lazım, moda bu işi tetikleyecektir. Fakat bizim 5-10 milyon avroluk bütçelerle bu işi finanse etmemiz mümkün değil.
Biz sadece herkesi bir araya getirip tek organizasyon altında güç birliğiyle bunu koordine edebiliriz. Barcelona’da yapılan Bread and Butter gibi büyük bir fuardan belediye desteğini çekti. Fuar da bitti. Bnu unutmayalım” dedi.

IF Konseyi lav edildi
Daha önce İstanbul moda fuarı düzenleyen IF Konseyi’nin lav edildiğini belirten İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, “Bu oluşum yerine Moda Federasyonu kuruldu.
Bu yıl CNR’da düzenlenen bir başka moda fuarı var. Tarihleri yakın hatta iki gün ortak. Eskiden dernek ve birlikler direkt destek veriyordu bu fuara. Şimdi isteyen katılıyor. Minimal bütçelerle tamamen sponsorlarla seneye tek organizasyon yapacağız” dedi.
Tanrıverdi, şubatta ikincisinin yapılacağı IFD’nin 15 yıldır konuşulduğunu fakat bir türlü hayata geçirilemediğini de söyledi

İstanbul’u moda başkenti yapma planı
* Üretim, satış ve tüketimde moda ve marka bilincinin geliştiği İstanbul’u bölgenin moda merkezi olarak konumlandırmak ve önde gelen moda başkentlerinden biri haline getirmek

* Kalitesi ve dünya piyasalarındaki rekabet gücünü kanıtlamış olan Türk ürünlerinin imajını kuvvetlendirmek

* Türkiye’nin hazır giyim ve moda sektörü hakkında dünyaya bilgi akışı sağlamak, yabancı basın ve alıcıların ilgi ve katılımını sağlamak

* Gençlere yaratıcılıklarını sergileme fırsatı sunarak sektöre yeni tasarımcılar kazandırmak

* Moda tasarımcıları ve moda markalarını aynı çatı altında bir araya getirerek tasarımcı endüstri işbirliğini güçlendirmek

* Sürdürülebilir bir kurguyla geleneksel hale gelerek dünya moda takviminde kalmak

* Ülkenin önde gelen moda tasarımcıları ve hazır giyim markalarına dünya pazarına açılacak bir platform yaratmak

* Yaratılacak ihracat potansiyeliyle ülke ekonomisine katkı sağlamak

* Dünya markaları için bölgede önemli bir ticaret merkezi ve çekim gücü olarak konumlanmak,

* Tasarımcı, üretici, yatırımcı ve perakendeci arasında çapraz işbirlikleri için imkân yaratmak.