Modus yollara çıktı

Renault'nun küçük otomobiller sınıfındaki yeni modeli Modus, mayıs başında Türkiye'ye sunulacak. Kendine özgü tasarımıyla Renault'nun yeni bir ürünü olan Modus'un basın deneme organizasyonu, Bodrum-Kuşadası-Selçuk-İzmir güzergâhında gerçekleştirildi.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

AYDIN - Renault'nun küçük otomobiller sınıfındaki yeni modeli Modus, mayıs başında Türkiye'ye sunulacak. Kendine özgü tasarımıyla Renault'nun yeni bir ürünü olan Modus'un basın deneme organizasyonu, Bodrum-Kuşadası-Selçuk-İzmir güzergâhında gerçekleştirildi.
Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, pazarın gelişmesine bağlı olarak bu yıl için 2 bin 500 ile 3 bin arasında satış rakamı hedeflediklerini söyledi. Modus'un fiyatının şu an için 27.5 milyar liradan başlamasının öngörüldüğünü, ancak bunun kesin olmadığını ifade eden Aybar, ithal bir otomobil olan Modus'un fiyatının bu ayın sonunda döviz-TL paritesine bağlı olarak netlik kazanacağını belirtti. Aybar, Modus'un yepyeni bir konsept, son derece donanımlı bir otomobil olduğunu belirterek, "Bu fiyatın iyi algılanacağını düşünüyoruz'' dedi.
Aybar, hedef kitlelerine ilişkin de "Aslında içindeki çocuğu özgürce açığa çıkarmak isteyen herkese bu otomobili tavsiye ediyoruz'' diye konuştu. Aybar, Modus adının, modülarite ve moderniteden geldiğini dile getirdi.
Renault Mais Ürün Sorumlusu Murat Elal, Modus'un, küçük otomobil sınıfında olmasına rağmen geniş iç mekânı, konfor ve güvenliğiyle daha büyük bir araç satın almayı gereksiz kılacağını söyledi. Elal, Modus'un rakipleri arasında Honda Jazz, Opel Meriva, Ford Fusion, Fiat İdea, Mitsubishi Colt ve Hyundai Getz'in sayılabileceğini ifade etti.
Modus'un benzinli motor gamı, 1.4 16V 100 bg ve 1.6 16V 115 bg'den oluşuyor. 1.6 16V motor seçeneği otomatik vitesli. Dizel olarak ise bu yılın ikinci yarısında 80 bg gücünde 1.5 dCi motor piyasaya verilecek.
'Tanka gerek yok'
Güvenlik konusunda, bağımsız kuruluş Euro NCAP tarafından yapılan testlerde beş yıldız alan ilk küçük otomobil olan Modus, İspanya'da üretiliyor. Renault yetkilileri, Modus'un güvenlik konusundaki iddiasını, "Bunun için tanka binmenize gerek yok" cümlesiyle dile getiriyor. Modus'ta iki koltuklu konumdan üç koltuklu düzene geçebilen raylı arka koltuklar dikkat çekiyor.