Mol: Mali gücümüz yeter

Tüpraş'a tek başına teklif veren Macar şirketi Mol'un grup başkanı Zsolt Hernadi, Mol'un Tüpraş için en iyi stratejik ortak olduğunu savunarak, "Tüpraş'a büyüme fırsatı olarak bakıyoruz.

İSTANBUL - Tüpraş'a tek başına teklif veren Macar şirketi Mol'un grup başkanı Zsolt Hernadi, Mol'un Tüpraş için en iyi stratejik ortak olduğunu savunarak, "Tüpraş'a büyüme fırsatı olarak bakıyoruz. Almaya yetecek mali gücümüz olduğu için yalnız teklif verdik" dedi.
Hernadi, düzenlediği toplantıda, Mol'un geçmişinin şirketi Tüpraş için mükemmel bir ortak haline getirdiğini belirterek, "Tüpraş'a çok fazla yatırım yapmamız lazım. Ancak bu şekilde Tüpraş iyi bir büyüme potansiyeli elde edebilir. Mol, sosyalist devlete ait bir kuruluşun nasıl değiştiğinin başarı öyküsü. Tüpraş'ın özelleştirme süreci de son derece şeffaf ilerliyor" diye konuştu.
Mol Grup CEO'su György Mosonyi ise, bir süre önce 2 milyar dolara sattıkları gaz dağıtım şirketinden gelen paraya Tüpraş'ın ihale sürecinde ihtiyaçları olmadığını açıkladı. György Mosonyi, Tüpraş'ı almaları halinde mazot üretimine de başlayacaklarını ifade etti. Mol Grup Strateji Başkanı Michel-Marc Delcommune de, 1995 yılında özelleştirilen Mol'da şu anda yüzde 12'den az kamu payı bulunduğunu belirterek şöyle konuştu: "Devlet önümüzdeki bir yıl içinde elindeki hisselerini satma kararı aldı. Çok kârlı bir şirketiz. 1995'ten bu yana hisse fiyatımız ise değerlenerek 12 katına çıktı. Bu yıl ciromuzun 1.5 milyar dolardan 2 milyar dolara çıkmasını hedefliyoruz. Bünyemizde 1200 benzin istasyonu ve dört farklı rafineri var."
'Zorlukları yalnız atlatamaz'
Tüpraş'ın dış rekabetle karşı karşıya olduğunu ve tek başına zorlukları atlatamayacağını iddia eden Delcommune şöyle devam etti: "Bunun iki çözümü var. Biri Tüpraş, uluslararası bir grubun iştiraki olur. Diğeri bizim gibi stratejik ortakla Doğu Akdeniz'in önemli oyuncusu. Devir değil, ortaklık istiyoruz."
Mol'da özelleştirmeden sonra grev yaşanmadığını dile getiren Michel-Marc Delcommune "Tüpraş ihalesini kazanırsak, operasyonlarını daha iyi hale getireceğiz. Bu hem dağıtımcıların, hem de Türk müşterilerin lehine olacak" dedi. Macaristan'ın en büyük şirketi olan Mol'un Budapeşte Borsası'ndaki piyasa değeri 13 milyar dolar. Şirket ülkenin ham petrol ve doğalgaz ihtiyacının yüzde 25'ini karşılıyor. Mol'un hisseleri Budapeşte, Lüksemburg, Varşova ve Londra borsasında işlem görüyor.