MOL, Merter'de daha mağazayı açmadan 30 milyon avroluk sipariş aldı

MOL, Merter'de daha mağazayı açmadan 30 milyon avroluk sipariş aldı
MOL, Merter'de daha mağazayı açmadan 30 milyon avroluk sipariş aldı

Oktay Özdemir, Merter mağazasında 528 firmanın 84 bin farklı ürününün satılacağını söyledi. FOTOĞRAF: Yunus Ayan

Merter'deki toptan ve perakende satış mağazasını 12 Kasım'da açmaya hazırlanan MOL, şimdiden alışveriş yapacak toptancı firmalardan 2.5 aylık sipariş almayı başardı. MOL, bu satıştan toplam 30 milyon avro gelir bekliyor

İSTANBUL - Tamamı Türkiye’de üretilen hazır giyim ürünlerini uygun fiyattan satışa sunan MOL, Merter’deki toptan ve perakende satış mağazasını daha açmadan 2.5 aylık satış yapmayı başardı. Merter’de 5 bin 400 metrekarelik alanda 12 Kasım’da açılacak mağazada 528 firmanın 84 bin farklı ürününün satışa sunulacağını söyleyen MOL İcra Kurulu Başkanı Oktay Özdemir, “Mağaza 7 milyon dolara mal oldu. Daha açılmadan 2.5 aylık siparişi aldık. Sadece bu satıştan 30 milyon avro bir gelir bekliyoruz” dedi.
Merter toptan mağazasında satılan ürünlerin piyasadan yüzde 40 daha ucuz olacağını ifade eden Özdemir, “Ayrıca açılış günümüz olan 12 Kasım’da merkezimize gelip alışveriş yapan her toptancı firmaya ilave yüzde 40 indirim daha yapacağız. Açılışta en fazla alımı yapan beş mağaza sahibinin dekorasyonunu da biz finanse edeceğiz. Burası toptan alım yapmak isteyen tüm perakedecilerin hayatını kolaylaştıracağı bir yer olacak. Bir perakendeci 15 günde İstanbul’u turlayarak toplayacağı ürünleri burada iki saatte alma şansına sahip. Zaten açılışımıza Türkiye’den 411 perakendeci gelecek. Yurtdışından da 68 ülkeden temsilci katılacak” açıklamasında bulundu.
Katar’dan 12 Kasım’da bir uçak dolusu perakendecinin alışverişe geleceğini söyleyen Özdemir, bunun yanı sıra Hawai Adası’ndan bile geleceklerinin olacağını anlattı. Özdemir, bu tarzda hizmet verecek toptan  satış mağazalarının ikincisini Laleli’de, üçüncüsünüyse Osmanbey’de faaliyete geçireceklerini ifade etti.

Ortaklığa göz kırptı
Şuanda 18 MOL mağazasının faaliyette olduğunu, 21 MOL mağazasının inşaasının sürdüğünü ve 89 MOL mağazasının da sözleşmesinin imzalandığını belirten Oktay Özdemir sözleri şöyle devam etti:
“Hedefimiz 2013 yılında 100 MOL mağazasına ulaşmak ve 14 milyar dolar ciro yapmak. Yurtdışındaki fonlardan ciddi ortaklık teklifi alıyoruz. Ancak 2010 yılı nisanına kadar bu ortaklıklara sıcak bakmıyoruz. Çünkü nisandan itibaren birinci fazı tamamlamış ikinci faza geçmiş olacağız. İkinci fazda moda ve trendi ürünler yapacağız. Türkiye’nin tasarım ve üretim gücünü tüm dünyaya göstereceğiz. Bu nedenle nisandan sonra ortaklıklara çoğunluk hisse bizde kalmak kaydıyla ve üretimin Türkiye’de devam etmesi durumunda sıcak bakıyoruz.”
Yurtdışında da mağaza açmaya devam ettiklerini vurgulayan Özdemir, “Ay sonunda Almanya’da Köln, Frankfurt ve Dortmund’ta mağaza açacağız. 15 Ocak’ta Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bir mağaza faaliyete geçiriyoruz” dedi. (Radikal)

Adams, Wenice’in oldu
MOL İcra Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra Wenice Kids’in genel müdürlüğünü de yapan Oktay Özdemir, şirketi ile İngiliz Adams firması arasında yapılan ortaklık hakkında bilgi verdi. Adams’ın yüzde 40’ının Wenice’de kalacağını ifade eden Oktay Özdemir, “Üretimde Türkiye’de yapılacak. İlk etapta Adams’ın Körfez ülkelerindeki 168 mağazasının Wenice’e çevireceğiz. İngiltere’ye de internet üzerinden satış yapacağız. Bunun için Otto Grubu ile anlaştık” diye konuştu.