Moody's Buffet'ın notunu kırdı

NEW YORK- Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Forbes’ın  ‘Dünyanın İkinci Zengin İnsanı’ seçtiği ABD’li ünlü borsa yatırımcısı Warren Buffet’ın yüzde 20 ile en büyük hissedar olduğu holding şirketi Berkshire Hathaway’ın (yıldızlı pekiyi- Aaa) olan kredi notunu bir kademe düşürdü. Moody’s, notu durgunluk, sigorta sektöründeki zararlar nedeniyle düşürdüğünü açıkladı. Kararla birlikte ABD’de finans sektörü ağırlıklı hiçbir kuruluşun Aaa kredi notu kalmamış oldu.  Berkshire Hathaway, Moody’s’in çoğunluk hissesini elinde bulunduruyor. Şirket bir ay önce kârının 2008’den yüzde 62 düştüğünü açıklamıştı.

Buffet’ın yaşı riskli

Fitch ise yaklaşık bir ay önce  ‘faaliyetleri arasında mali hizmetlerin ağır bastığı şirketlerin Aaa kredi notunu hak etmediğini’ belirtip Berkshire Hathaway’ın notunu bir kademe aşağıya çekmişti. Fitch kararında ‘tek adam riski’ni de ileri sürerek 78 yaşında olan Buffet’ın yerini alacak bir ismin belirlenmemiş olmasının da not düşürmede etkili olduğunu ifade etmişti. Standard & Poor’s ise 25 Mart’ta şirketin Aaa olan kredini notunu değiştirmemekle birlikte görünümün negatif olduğunu ve not indirimi yapılabileceğini ifade etmişti.
Böylece ABD’de Aaa notuna sahip olan dört şirket olarak Johnson & Johnson, Exxon Mobil, Microsoft ve Automatic Data Processing kaldı. (afp)