Moody's: Henüz not artırımı yok, bakıyoruz

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's'in başkan yardımcısı ve Türkiye analisti Kristin Lindow...

İSTANBUL - Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's'in başkan yardımcısı ve Türkiye analisti Kristin Lindow, Türkiye'nin yüksek dış borçlanma gereklerine işaret ederken, değerlendirmelerinin sürdüğünü, ancak olası bir not gözden geçirmesinin zamanlaması hakkında tahminde bulunmanın mümkün olmadığını söyledi.
Reuters'ın sorularını yanıtlayan Lindow, şu risklere de işaret etti: "Global likiditenin önemli ölçüde daralması durumunda, Türkiye'nin yüksek dış finansman gerekleri kurda gerçek bir ayarlama riski olduğu anlamına geliyor. Özellikle hükümetin ve ülkenin ödeme kapasitesinin reformlarla somut olarak güçlenip güçlenmediğini değerlendirmeye çalışıyoruz." Moody's'in Türkiye için verdiği kredi notu yatırım yapılabilir seviyesinin altında olan B1, görünüm ise şubattan beri pozitif.
JCR'den not artabilir sinyali
Japon kredi kuruluşu JCR analisti Yoshihiko Tamura, "AB'nin son yayımladığı ilerleme raporunda Türkiye'ye verilen yeni statü, Türkiye'nin kredi notunu olumlu etkiyecektir" dedi.
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink'in hafta sonunda, AB'nin Türkiye'yi 'işleyen piyasa ekonomisi' olarak nitelemesinin ülkenin kredi notunda artışa neden olabileceğini söylemesi, beklentiyi artırmıştı.
Samura, cari işlemler açığının, kısa vadeli sorun oluşturabileceğini, ancak bunun kesinlikle ciddi bir sorun olmayacağını da vurgulamıştı.
'2001'deki gibi kriz olmaz'
Yatırım bankası Merrill Lynch'in Gelişmekte Olan Ülkeler Strateji ve Ekonomi Başkanı Mehmet Şimşek, dünyada gelecek yıl likidite sıkışması ile yaşanabilecek bir şokun en çok etkileyeceği ülkelerin başında Türkiye'nin gelmesine karşın, 1994 ve 2001 krizi gibi bir kriz beklemediklerini söyledi.
Olası bir ekonomik büyüme şokunun, ABD'den kaynaklanacağını belirten Şimşek "Likidite şoku olursa, dünyada bundan en fazla etkilenecek ülke Türkiye olur. Çünkü Türkiye'nin dış borçlanma gereksinimi çok fazla, cari açığı yüksek, borcu çok yüksek" dedi.
Şimşek şu değerlendirmede bulundu: "Moody's'in Türkiye'nin notunda yapması beklenen yarım kademelik artış fiyatlanmış durumda. Siyasi istikrar ve AB müzakereleri not artışını destekliyor. Bu nedenle Türkiye'nin dış borcuna nötr verdik"