Moody's ipe un serdi

Moody's ipe un serdi
Moody's ipe un serdi
Türkiye'nin kredi notunun neden hala Endonezya ile bir tutulduğu sorusuna Moodys analistleri faizin yüksekliğini vergi tabanının zayıflığını ve dış ticaret açığını vurgulayarak yanıt verdi.

FInancIal Times gazetesi, Türkiye ’nin Macaristan, Romanya gibi ülkelerden ekonomik anlamda çok daha iyi durumda olmasına rağmen neden kredi notunun halen Endonezya gibi ülkelerle aynı seviyede olduğunu sordu. 

Moody’s’in Türkiye’ye layık gördüğü notun halen “junk” (çöp anlamına geliyor ve finansal terminolojide alınmaya değer bulunmayan bonolar için kullanılıyor. (Junk bond) olduğunu hatrlatan FT, buna rağmen Macaristan CDS’Lerinin (Sigorta risk prim seviyesi) Türk CDS’lerinden iki kat daha maliyetli olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin notu konusundaki sorularını Financial Times gazetesine Moody’s’in Türkiye kıdemli analisti Sarah Carlson yanıtladı. Carlson, Türkiye’nin notunun neden halen yatırım yapılabilir ülkeler seviyesine gelmediğini şu 3 gerekçeyle açıkladı: 

1- Türkiye’nin kamu borcu son yıllarda düşmasine rağmen hükümetin faize ödediği miktar halen yüksek. 2010 yılında finansman giderlerinin toplam kamu gelirlerine oranının yüzde 13.4 olması bekleniyor. Oysa Macaristan’da bu oran yüzde 9.6.

2- Bunun temel sebeplerinden biri Türkiye’nin vergi tabanının zayıf olması. Türkiye’de vergi gelirleri ekonomik üretimin yüzde 34’ünü oluştururken Macaristan için bu oran yüzde 45.

3- Türkiye’nin ticaret açığı bir başka kaygı nedeni. Eylül ayında dış ticaret açığı 6.3 milyar dolara yükseldi. Bu da kriz sonrası istaikrar konusunda şüphelerin doğmasına sebep oluyor.

Tüm bu gerekçelere rağmen Moody’s’in Türkiye’nin görünümünü durağandan pozitife çevirdiğini hatırlatan Carlson, Türkiye’nin çift haneli büyümeye devam etmesi durumunda yatırım yapılabilir ülkeler kategorisine girmesinin uzun zaman almayacağını söyledi. (Sabah)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Endonezya

    ,

    Türkiye