Moody's: Notta iki kademe artış olmaz

Moody's: Notta iki kademe artış olmaz
Moody's: Notta iki kademe artış olmaz

Kristin Lindow: Mali disiplin kararlılıkla uygulanmalı.

İSTANBUL - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in ülke riski grubu Avrupa ve Afrika bölgesel derecelendirme yetkilisi Kristin Lindow Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu bir defada iki kademe artırması üzerine yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’nin kredi notunda iki kademelik artış olası görünmüyor” açıklamasında bulundu. 

‘24 ay içinde artabilir’
Kristin Lindow Fitch’in artırımı sonrasında Reuters ile yaptığı yazılı söyleşide şunları söyledi:
“Türkiye’nin kredi notunda iki kademelik artış olası görünmüyor. Mali ve siyasi cephede hâlâ riskler var, bu nedenle politikaların öngörülebilirliği iki kademelik artış için yeterince açık değil. Zaten Moody’s mali disiplinin kararlılıkla uygulandığına dair işaretler görmek istediğini yineledi. Not görünümünün pozitif olması yukarı yönlü momentuma işaret ediyor, görünüm değişimi sonrası 18-24 ay içinde herhangi bir zamanda not değişimi olabilir.”
Moody’s’in yazılı açıklamasında kuruluşun Türkiye için öngördüğü 2010 yılı GSYH büyüme öngörüsünün yüzde 3.5-4 arasında olduğu vurgulandı. Şirket eylül ayında Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağandan olumluya çevirmişti. (Reuters)