Moody's: Türk bankaları güçleniyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin bankacılık sisteminin orta dönem görünümünün durağandan olumluya döndüğünü açıkladı.

İSTANBUL - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin bankacılık sisteminin orta dönem görünümünün durağandan olumluya döndüğünü açıkladı. Bu gelişmenin bankaların güçlü finansal bilançolarına da yansıdığının altını çizen Moody's, 'Türkiye'nin bankacılık sistemi görünümü' raporunu yayımladı. Raporda, Türk bankalarının kredi riskleri ile fon profilinin iyileştiği, döviz ve faiz riskine karşı sektördeki hassasiyetin azaldığı belirtildi.
Franchise ve güçlü bilançolar etkili oldu
Raporda Türk bankacılık sisteminin orta dönem görünümünün durağandan olumluya dönmesinin bankaların gelişen franchise faaliyetleri ve güçlü finansal bilançolarını yansıttığını söyledi. Türk bankacılık sektörünün, daha önceki finansal istikrarsızlık dönemlerine oranla yapısal olarak daha güçlü olduğu belirtilen raporda, bu nedenle son aylarda piyasalarda yaşanan dalgalanmanın bankalar üzerindeki etkisinin sınırlı olmasının beklendiği vurgulandı.
Yabancı bankaların Türkiyede varlığının artmasını 'olumlu' bulan Moody's, yabancı bankaların Türkiye'de aktif kalitesinin gelişimine ve yeni ürünlerle yeni imkânların ortaya çıkmasına yardımcı olacağını belirtti.