Moody's Volkswagen'in finansal kuruluşlarının notunu düşürdü

Moody's Volkswagen'in finansal kuruluşlarının notunu düşürdü
Moody's Volkswagen'in finansal kuruluşlarının notunu düşürdü
Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Moody's, "emisyon skandalı"nın yankıları sürerken Volkswagen'in finansal kuruluşlarının uzun dönem kredi notlarını düşürdüğünü açıkladı.

İSTANBUL – Moody’s, yaptığı açıklamada Volkswagen Financial Services şirketi ile Volkswagen Bank ve diğer bağlı kuruluşlarının uzun vadeli borçlarının notunu Aa3'den A1'e indirdi.

Alman otomotiv devi Volkswagen, dizel motorlu araçların karbon emisyon oranlarında hile yapıldığı ve dizel araçların çoğuna takılan bir yazılımla bu oranların gizlendiği suçlamalarını kabul etmişti.

Moody’s, otomobil devine ilişkin olumsuz görünümün devam ettiğini ifade ederken, VW Bankası’nın mevduat kredi notunun gelişmekte olduğunu söyledi.

Bunun yanında, açıklamada ilgili kurumların Prime-1 kısa dönem borç ve mevduat kredi notlarının ise teyit edildiği belirtildi.

"Moody's, Volkswagen'ın, bağlı finansal kuruluşlarını, içinde bulunduğu otomotiv sektöründen kaynaklı sorunlardan koruyacağına ilişkin taahhütlerine bağlı kalacağına inanıyor" denilen açıklamada, Volkswagen'ın sektördeki gelişmelerden dolayı kâr baskısı altında kalacak olan banka ve leasing operasyonlarını destekleyeceği belirtildi.

(Öykü Altuntaş / DHA)

 

bigPara.com