Moody's yetmez ama evet!

Moody's yetmez ama evet!
Moody's yetmez ama evet!

Başbakan Erdoğan S&P nin kararı sonrası kredi derecelendirme kuruluşlarını eleştirmişti.

Moody's Türkiye'nin kredi notunu bir kademe arttırarak Ba1'e yükseltti ama hâlâ yatırım yapılabilir seviyede değil.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları bu kez iyi haberlerle gündemde. Moody’s Türkiye ’nin kredi notunu bir kademe arttırarak Ba1’e yükseltti, görünüm ise pozitif. Ancak halen Moody’s’e göre Türkiye’nin notu yatırım yapılabilir seviyede değil. ‘Sıfırcı hoca’ olarak bilinen Moody’s notu Ba1’e yükseltip, görünümü pozitif olarak açıklarken, Fitch’in ardından Türkiye’nin ülke notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altına getiren ikinci kuruluş oldu. Türkiye’nin kredi notu Fitch’de yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altı olan BB+’da bulunurken, not görünümü durağanda. S&P’nin Türkiye için verdiği not BB ile yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında. S&P’nin not için görünümü de durağanda.
Moody’s bu sabah yaptığı ve piyasalar tarafından sürpriz olarak algılanan açıklamasında, not artışına gerekçe olarak “Türkiye’de kamu maliyesi ve devlet bilançosunun şok emme kapasitesindeki belirgin iyileşme ve başta cari açık olmak üzere dış dengesizliklere karşı uygulanabilecek politikaları” gösterdi. Türkiye’nin başta cari açık olmak üzere, dış dengesizliklerine çare olabilecek politikalar uyguladığını belirten Moody’s, görülen bu iyileşmenin devam edeceği beklentisiyle kredi not görünümünü pozitifte tuttuğuna dikkat çekti. 

‘Sizin için reçetemiz yok’
Reuters’ın sorularını yanıtlayan Moody’s analisti Sarah Carlson ise kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye gelmesi için herhangi reçete sunmadığını vurguladı ancak şunları söyledi: “Kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye gelmesi için cari açığın yapısal olarak azaltılması, TCMB döviz rezervlerinin arttırılması ve özel sektör borçlanmalarının azaltılması gibi adımlar atılabilir.”
Moody’s not arttırımının ardından dolar/TL 1.79 seviyesinin altına kadar gerilerken, TL gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok değer kazanan para birimlerinden oldu. Gösterge faiz ise yüzde 9’un altına inerek şubattan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

ÖNCEDEN SIZMIŞ OLABİLİR
Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu arttırması sonrasında İMKB , seansın başında yüzde 1 civarı artış kaydederken, euro bölgesi ülkelerine ilişkin endişelerin devam etmesi ve teknik görünüm nedeniyle, not artışının endekse yansıması sınırlı kaldı. İMKB Endeksi haziran başından bu yana arka arkaya devam eden yükselişlerle yüzde 5.9 değer kazanmıştı. Reuters’e konuşan FinansInvest Genel Müdür Yardımcısı Mert Ülker, “Endeksteki son iki haftaki olumlu trend sonrası kolay aşılmasını beklemem. Moody’s kararı da önceden sızmış ve fiyatlanmış olabilir” dedi.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109177210917721

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  cubbesiz balkonda yatan hocanın rüya yorumu - cubbesizbalkondayatanhoca

  Ey müritlerim ermemişlerim ,böyük bir rüya gördüm ve rüyamı çok kısaca anlatacağım 3 vakte kadar kıymetini bilmediğin devletinin başına 50 yıllık bir plan içersinde örülmüş fakat çok güzel perdelenmiş 30 yılın son 10 yılında ise güzel güzel gizlenerek oynanan ,bop başkAnında dublör olarak kullanıldığı bir kabus görüyorum,falın fallanmış ,arkan pullanmış ordun mıhlanmış,önün arkan sağın solun sobelenmiş,matkap gibi ,10 meGaawattyıl- lık koocaman bir abd israil fabrikasında üretilmiş akmı ak gözüken ama vallahide billahide rüyamda ve gerçeğimizde uykundan uyanmazsan bir daha ne yaparsan yap bir daha devletinin,milletinin,yedi sülalenin çıkaramayacağı bir koca karakoryan ampulu 10 yıldır kazık gibi millete girdiğini görüyorum ,ampul mü desem bopampulmü desem ,bilemiyorum Ama baya büyük olduğunu ben görüyorum duyanlar duymayanlara söylesin benden söylemesi,4444 boyutlarında ,özel yetkili mahkeme kıvamında ,Mele mele mele ,diye gezen türk köyunlarının düşünemeyeceği , Kürtajbile yaptırsan çıkartamayacağın şekilde kürtaj yasasıyla oyalanırken melelerin cıa enin hizmetinde güneydoğuya yerleştirildiği bu işleri ampule monte edenler ve ,sipariş verenler tarafından ve Usa,el isrel,unitedkingdom,europa ,daki fabrikalarında üzerine yazılan,madein one munite ve the Marmara,etiketiyle çok güzel şişelenmiş bir ampul gördüm,, (bop,anayasa ,helal sana büyük bizim usta bopbaşkan ,