Moody's yetmez ama evet!

Moody's yetmez ama evet!
Moody's yetmez ama evet!

Başbakan Erdoğan S&P nin kararı sonrası kredi derecelendirme kuruluşlarını eleştirmişti.

Moody's Türkiye'nin kredi notunu bir kademe arttırarak Ba1'e yükseltti ama hâlâ yatırım yapılabilir seviyede değil.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları bu kez iyi haberlerle gündemde. Moody’s Türkiye ’nin kredi notunu bir kademe arttırarak Ba1’e yükseltti, görünüm ise pozitif. Ancak halen Moody’s’e göre Türkiye’nin notu yatırım yapılabilir seviyede değil. ‘Sıfırcı hoca’ olarak bilinen Moody’s notu Ba1’e yükseltip, görünümü pozitif olarak açıklarken, Fitch’in ardından Türkiye’nin ülke notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altına getiren ikinci kuruluş oldu. Türkiye’nin kredi notu Fitch’de yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altı olan BB+’da bulunurken, not görünümü durağanda. S&P’nin Türkiye için verdiği not BB ile yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında. S&P’nin not için görünümü de durağanda.
Moody’s bu sabah yaptığı ve piyasalar tarafından sürpriz olarak algılanan açıklamasında, not artışına gerekçe olarak “Türkiye’de kamu maliyesi ve devlet bilançosunun şok emme kapasitesindeki belirgin iyileşme ve başta cari açık olmak üzere dış dengesizliklere karşı uygulanabilecek politikaları” gösterdi. Türkiye’nin başta cari açık olmak üzere, dış dengesizliklerine çare olabilecek politikalar uyguladığını belirten Moody’s, görülen bu iyileşmenin devam edeceği beklentisiyle kredi not görünümünü pozitifte tuttuğuna dikkat çekti. 

‘Sizin için reçetemiz yok’
Reuters’ın sorularını yanıtlayan Moody’s analisti Sarah Carlson ise kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye gelmesi için herhangi reçete sunmadığını vurguladı ancak şunları söyledi: “Kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye gelmesi için cari açığın yapısal olarak azaltılması, TCMB döviz rezervlerinin arttırılması ve özel sektör borçlanmalarının azaltılması gibi adımlar atılabilir.”
Moody’s not arttırımının ardından dolar/TL 1.79 seviyesinin altına kadar gerilerken, TL gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok değer kazanan para birimlerinden oldu. Gösterge faiz ise yüzde 9’un altına inerek şubattan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

ÖNCEDEN SIZMIŞ OLABİLİR
Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu arttırması sonrasında İMKB , seansın başında yüzde 1 civarı artış kaydederken, euro bölgesi ülkelerine ilişkin endişelerin devam etmesi ve teknik görünüm nedeniyle, not artışının endekse yansıması sınırlı kaldı. İMKB Endeksi haziran başından bu yana arka arkaya devam eden yükselişlerle yüzde 5.9 değer kazanmıştı. Reuters’e konuşan FinansInvest Genel Müdür Yardımcısı Mert Ülker, “Endeksteki son iki haftaki olumlu trend sonrası kolay aşılmasını beklemem. Moody’s kararı da önceden sızmış ve fiyatlanmış olabilir” dedi.

bigPara.com