Moody's'den Türk firmalarına borç uyarısı

Moody's'den Türk firmalarına borç uyarısı
Moody's'den Türk firmalarına borç uyarısı
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, doların değer kazanması nedeniyle Türk şirketlerinin dış borçlarını ödemelerinin daha zorlaştığını açıkladı.

RADİKAL-Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, " Türkiye ve Şili gibi yüksek tutarlı dış borç ödemeleri bulunan ülkelerde para birimlerinin gösterdiği belirgin değer kaybı şirketlerin dış borçlarını ödemelerini daha maliyetli hale getirmektedir" açıklamasında bulundu.

Doların değer artışının dış finansman ihtiyacı yüksek olan ülkelere etkisini değerlendiren ve bugün yayımlanan raporda, "Malezya, Türkiye ve Şili gibi yüksek tutarlı dış borç ödemeleri bulunan ülkelerde para birimlerinin gösterdiği belirgin değer kaybı şirketlerin dış borçlarını ödemelerini daha maliyetli hale getirmektedir. Ayrıca yabancı kreditörlerin yerel para cinsi dış borcu yeniden finanse etme isteği azalabilir" denildi.


BASKI OLUŞTURUYOR
Raporda ayrıca Türkiye ve Güney Afrika gibi cari açığı yüksek olan ülkelerin "açıklarını finanse etmekte biraz daha zorlukla karşı karşıya kalabilecekleri" ifade edilerek bu ülkelerin dış baskılar karşısında kırılgan durumda oldukları da belirtildi.Doların değer kazanması nedeniyle bazı ülkelerin para birimlerindeki değer kaybettiği ve döviz rezervlerinin azaldığına dikkat çekilen raporda, "Bu baskılar sermaye çıkışlarına veya sermaye girişlerinin belirgin şekilde azalmasına yol açarsa dış finansman gereksinimi yüksek ülkeler üzerinde baskı oluşuyor" denildi.

YÜZDE 10 DEĞER KAYBETTİ
TL yılbaşından bugüne dolar karşısında yaklaşık yüzde 10 değer kaybetti. Türkiye'yi Baa3 kredi notu ve negatif görünüm ile derecelendiren Moody's, değerlendirme takvimine göre Türkiye'nin notuna dair ilk değerlendirmesini 10 Nisan'da yayımlayabilecek.

REUTERS

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Döviz

  ,

  Türkiye

  ,

  Reuters

  ,

  Afrika

  ,

  Bugün

  ,

  Para

  ,

  Kredi

  ,

  Karşı

  ,

  şili