Moodys'ten iyi haber var

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notu görünümünü 'durağan'dan, 'pozitif'e çevirdiğini açıkladı.

LONDRA - Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notu görünümünü 'durağan'dan, 'pozitif'e çevirdiğini açıkladı. Türkiye'nin 2001'den itibaren kaydettiği önemli ekonomik ilerlemeye işaret eden Moody's, Avrupa Birliği ile ekonomik, finansal ve hatta siyasi entegrasyonun belirgin şekilde derinleşeceği beklentileri ışığında görünümün değiştirildiğini duyurdu.
Moody's ayrıca, Türkiye'nin iç borç sürdürülebilirliğindeki iyileşme nedeniyle lira cinsi devlet kâğıtlarının notlarını da B2'den B1'e yükseltti. Açıklamada, pozitif olan görünümün, B1 olan döviz cinsi ülke borç tavanını, B2 olan döviz cinsi banka mevduat ülke tavanını ve Türkiye tarafından ihraç edilen ve notu B1 olan her türlü para birimi cinsinden tahvil ve bonoları etkilediği belirtildi.
Hâlâ riskler bulunuyor
Uluslararası reyting kuruluşu Türkiye'nin ekonomik risklerine de dikkat çekerek, ağır borç yükü ile artan cari işlemler açığının, Türkiye'nin ekonomik kırılganlıkları olarak kaldığını da vurguladı.
Avrupa Birliği sürecine dikkat çekilen açıklamada, halen tamamlanmayan yapısal uyum reformlarının tamamlanmasına yönelik gayretlerin, Türkiye'yi tam üyeliğe götüreceği ifade edildi.
'Türkiye izlenecek'
IMF ile yeni stand-by programının başlayabilmesi için gerekli olan gelir idaresi, bankacılık sistemi ve sosyal güvenlik reformu alanlarındaki yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi ve hükümetin AB ile üyelik müzakerelerini kolaylaştırma yolunda gereken adımların atılmasına yönelik göndereceği sinyaller ile dış ticaretteki gelişmelerin piyasalarda yakın bir şekilde izleneceği kaydedildi.
Buna göre, siyasi liderliğin uzun bir süre daha birliğini sürdürebilmesi olasılığı giderek artıyor ve bunun gerçekleşmesi halinde de AB projesi, ekonominin süregelen modernleşmesine destek olmaya devam edecek. Son yıllardaki reformlara ilişkin yasal düzenlemelerdeki başarıyı, halkın büyük desteğini alan AB üyeliği arayışına bağlayan Moody's, Türkiye'nin tarih aldığını da hatırlattı.