Moody's'ten kritik Türkiye uyarısı

Moody's'ten kritik Türkiye uyarısı
Moody's'ten kritik Türkiye uyarısı
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's yayımladığı son raporda, Fed'in olası faiz artırımı gelişen ülkeler için volatilite anlamına geleceğini, Türkiye'nin de en riskli ülkelerden biri olduğunu açıkladı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizlerde yapacağı olası artışın ABD ekonomisindeki toparlanmanın gücünü göstereceğini ancak gelişmekte olan ülkeler için volatilite anlamına geleceğini belirtti.   

 Moody's tarafından açıklana raporda, şu noktalara dikkat çekildi:  

• Eğer Fed kısa vadeli faizleri 25 baz puan artırırsa, Moody's gelişmiş ülkelerin faizleri ve kurlarında önemli bir etki beklemiyor

• En fazla risk altında olan ülkeler Brezilya, Rusya, Türkiye ve belli bir oranda Güney Afrika .
• Fed faiz artırımının ABD ekonomisine etkisi artırımın sadece 25 baz puan olması ve diğer artırımların kademeli gelecek olması nedeniyle çok az olacak.
• ABD faiz artırımının gelişmekte olan ülkelere etkisi ülkeye göre değişecek. Bazı ülkelerin para birimlerinde faizlerin artacağı beklentisiyle halihazırda büyük değer kayıpları oldu. Para birimlerindeki değer kaybı ihracat açısından olumlu olabilir ancak finans piyasalarında dalgalanmaya neden olarak büyümeyi olumsuz etkileyebilir.

REUTERS

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Rusya

  ,

  Türkiye

  ,

  Merkez Bankası

  ,

  Reuters

  ,

  Afrika

  ,

  FED

  ,

  Para

  ,

  Kredi

  ,

  faiz