Morera kayından tişört yaptı

Çorlu ve Ürdün'ün başkenti Amman'da bulunan iki fabrikasında hem kendi markası Morera'ya hem de Zara, Wal-Mart, Adidas, GAP ve H&M'e üretim yapan Atateks, sessiz ama derinden ilerliyor.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Çorlu ve Ürdün'ün başkenti Amman'da bulunan iki fabrikasında hem kendi markası Morera'ya hem de Zara, Wal-Mart, Adidas, GAP ve H&M'e üretim yapan Atateks, sessiz ama derinden ilerliyor.
Dikişsiz üretim yapan dünyanın sayılı firmalarından biri olan Atateks, iç giyimin yanı sıra, sporcu kıyafetleri, tişört ve pantolon üretimi de yapıyor. Ayda 2 milyon adetlik üretim yapan ve 2 bin 200 çalışanı olan kuruluşun cirosu da 50 milyon dolara ulaşmış durumda. Bambu kamışından iç çamaşırı, kayın ağacından tişört, organik pamuktan pantolon üreten kuruluşun ünü de çoktan yurtdışına yayıldı.
ABD'de mağaza açtı
Türkiye'de sadece üç mağazası olan kuruluşun yurdışında İspanya, Polonya, Makedonya, Arnavutluk ve ABD'de sadece Morera ürünlerinin satıldığı mağazaları bulunuyor. Yurtdışında gördükleri bu ilgi karşısında Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Hollanda'da da mağaza açmak istediklerini belirten Atateks Tekstil Grubu Genel Müdürü Ayşe Çelikyılmaz, "Geçen yıl 50 milyon dolar olarak gerçekleşen ciromuzun 40 milyon dolarını yurtdışı satışlarımızdan elde ettik. İhracatın yüzde 50'sini de Morera markasıyla yapıyoruz.
Şirket olarak Zara, Wal-Mart, GAP, Penny ve H&M gibi dünyaca ünlü markalara koleksiyon üretiyoruz. Yani onların istediği ürünlerden daha çok bizim geliştirdiğimiz ürünleri onların markalarıyla üretiyoruz. Bu sayede katma değeri yüksek ürünler ihraç edip daha çok gelir elde ediyoruz" dedi. Ürünlerinin en büyük özelliğinin dikişsiz olması olduğunu belirten Çelikyılmaz sözlerine şöyle devam etti:
"Dikişsiz üretim metoduyla yapılan bir mamulün yan dikişleri olmaz. Yakası ve etek ucu örgüyle tamamlanır. Bu sayede kullancı daha rahat eder, hareket özgürlüğüne kavuşur. Kan dolaşımı asla kısıtlanmaz ve ürün vücutta iz yapmaz. Tüm dünyada dikişsiz ürüne doğru bir kayış var. Türkiye'de de bunun öncülüğünü biz yapıyoruz."
Sağlıklı ve rahat
Dikişsiz ürünlerle yarattığı farklılığı organik ipliklerle tamamlayan kuruluş, bambu, kayın ve organik pamuk kullanarak giysiler yapıyor. Bambu kamışından yapılan ürünlerin, doğal, antibakteriyel, antialerjik ve hafif olduğunu belirten Çelikyılmaz sözlerini şöyle tamamladı:
"Serinlik hissi veren bu ürünler vücut terini pamuktan daha hızlı emer ve UV ışıklarını kırar. Kayın ağacından üretilen modal ürünleri doğal, dayanıklı ve parlaktır. Yumuşak dokusuyla kendinizi rahat hissedersiniz.
Antibakteriyel, hijyenik ve serinletici olan tensel ürünler, doğallığı ve yumuşak dokusuyla vücudu sarar. Antibakteriyel yapısıyla bakteri ve mantar oluşumunu engelleyen ürünler, kötü koku oluşturmaz, alerji yapmaz ve vücutla uyum sağlar. Kayın ağacından üretilen viskonun ter emme özelliği pamuktan daha yüksektir. Yumuşak yapısıyla tene uyum sağlayan viskon vücudu sıkmadan sarar.
Doğallığın simgesi olan organik pamuksa elastanla birlikte esner. Tüm bu ürünler PureLife koleksiyonu altında toplanıyor. Morera'nın 'PureLife' koleksiyonundaki pamuktan yapılan ürünler yumuşak dokusuyla vücudu sararken, birçok yıkama sonrasında bile formunu korur."İnternetten satışı var
Kendi web sitesi olan www.morera.com.tr, ayrıca www.estore.com.tr ve baykush.com sitelerinden de satış yaptıklarını belirten Ayşe Çetinyılmaz, "İnternet üzerinden yaptığımız satış normal bir mağazadan yaptığımız satışın hacmine ulaştı. İnternetten ayda ortalama 10 bin dolarlık satış yapıyoruz" diye konuştu.
Üretimde son teknolojiyi kullandıklarını ve iyi bir tasarım ekibine sahip olduklarını dile getiren Ayşe Çelikyılmaz, dünyaca ünlü Türk tasarımcı Evrim Timur'la çalıştıklarını, bu sayede çok farklı koleksiyonlar yarattıklarını anlattı.