'Mortgage sinyal olacak'

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, mortgage (ipotekli konut kredisi sistemi) ile piyasalara bir sinyal vermeye çalıştıklarını belirterek...

ANKARA - Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, mortgage (ipotekli konut kredisi sistemi) ile piyasalara bir sinyal vermeye çalıştıklarını belirterek, "Artık uzun ve orta vadeli enstrümanların piyasaya yavaş yavaş girmesini sağlayacak bir sinyal" dedi.
Cansızlar, mortgage taslağını Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'e gönderdiklerini hatırlatarak, burada ideal bir mortgage sisteminin nasıl çalışacağına ilişkin modeli kurduklarını aktardı. Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve bazı ülkelerin oluşturduğu bir fondan, karşılıksız teknik yardım sağladıklarını, bu kapsamda 4 uzmanın kendileri ile birlikte çalıştığını söyleyen Cansızlar, "Haziran ayında ikincil düzenlemelerle ilgili teknik altyapıyı da bitirmiş olacağız. 2005'in sonuna doğru sistem çalışmaya başlar diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.
Bankaların vade yapısının üç ayla sınırlı olduğu, bunun mortgage sistemine nasıl yansıyacağına ilişkin olarak da Cansızlar, bu sistemin sadece bankalar odaklı olmadığını hatırlatarak, bankalar üzerindeki yük ve riskin kalkması için, ikincil piyasalarda işlem yapacak bir finans kuruluşu kurulmasını önerdiklerini açıkladı. Cansızlar, ikinci olarak da Hazine'nin birazcık olsun garanti vermesini gündeme getirdiklerini vurguladı.
Sistemin işleyişi için vergi teşviki istediklerini de kaydeden Doğan Cansızlar, bunun dışarıdan da fonların ülkeye girmesine yardımcı olacağını aktardı. Mortgage sisteminde kullanılacak kredilerde değişken faiz uygulanması konusunda ise SPK Başkanı, bunun şart olduğunu vurgularken, "Aksi halde sistem çalışmaz" ifadesini kullandı.
Fon miktarı 20 bin avro
Enflasyonun bu yıl da düşeceğini söyleyen Cansızlar, 2005'te enflasyonun tahminlerin altında gerçekleşmesini beklediğini açıkladı. SPK mevzuatını baştan ele aldıklarını da belirten Cansızlar, bu bağlamda Yatırımcıyı Koruma Fonu'nun kapsamının genişletileceğini, fonun diğer sermaye piyasası araçlarını da kapsama almasıyla ilgili çalışacaklarını anlattı. SPK Başkanı, fonun miktarının 20 bin avro olacağını sözlerine ekledi.