'Mortgage'e erteleme

Daha önce 2005'in 2. yarısında yürürlüğe gireceği açıklanan 'kira öder gibi ev sahibi olma' sisteminin başlaması yıl sonuna sarktı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, mortgage (ipoteğe dayalı konut finansmanı) sisteminin yaşama geçirilmesi için bazı yasalarda düzenleme ve değişikliklere ihtiyaç olduklarını belirterek, "Sistemi 2005 yılı sonunda devreye sokmayı planlıyoruz" dedi.
Çanakkale'de çeşitli açılış ve toplantılara katılan Şener, vilayeti ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mortgage sistemi hakkında açıklamalarda bulunan Şener, "Bu sistemle ilgili konut edinme hakkındaki çalışmalar devam ediyor. Bu sistemin yürürlüğe girebilmesi için yasal bazı İcra İflas Kanunu ve Tüketici Kanunu gibi kanunlarda düzenlemelere ihtiyaç var. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra metin Bakanlar Kurulu'na ve daha sonra kanun tasarısı olarak TBMM'ye intikal ettirilecektir. Bu kanun yasalaşmadan ve kanun sonrası idari düzenlemeler yapılmadan, sistem yürürlüğe giremez. Ama zaman zaman bazı panolarda, gazetelerde sanki bu sistem üzerine dayalı bir kredilendirme sistemi mekanizması kurulmuş gibi duyurular yapılmaktadır. Bunların Mortgage sistemi ile hiç bir ilgili bağlantısı yoktur" dedi.