Motivasyonumuz sıfır faiz ideali

Motivasyonumuz sıfır faiz ideali
Motivasyonumuz sıfır faiz ideali

Fotoğraf: BİLGİN ŞAŞMAZ/AA

İşlerin kötüye gideceğine yönelik algının kırılması gerektiğini söyleyen Babacan'ın, 2012 yılına ilişkin çizdiği tablo olumlu.
Haber: JALE ÖZGENTÜRK - jale.ozgenturk@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL- Türkiye ekonomisi 2011 yılının ortalarında rekor hızla büyürken ilk freni yapan isim Devlet Bakanı Ali Babacan’dı. Cari açık ve enflasyon endişesi ile 2012 yılının zor bir yıl olacağını vurgulayan Babacan, ekonomiyi soğutmak için peş peşe önlemler açıkladı. Ekonomi soğumasına soğudu ama bu kez de 2012’de ekonominin kötüye gideceği algısı iyice yerleşmeye başladı. Babacan bu kez de bu yıl için olumlu sinyaller veren ilk isim oldu.
Perşembe günü TÜSİAD Genel Kurulu’nda 2012’nin 2011’den iyi geçeceğini verilere dayanan bir sunumla anlatan Babacan, aynı günün akşamı da bir işadamı örgütü olan Business Centre Club tarafından yılın devlet adamı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın ödülünü almak üzere gideceği Polonya seyahati öncesi gazetelerin ekonomi müdürleriyle bir araya geldi. Ekonomik gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı. İşlerin kötüye gideceğine yönelik algının kırılması gerektiğini söyleyen Babacan’a yönelik soruların büyük bölümünü piyasalarda bugünlerde en çok tartışılan Merkez Bankası politikaları oluşturdu. 

Koridor MB’ye esneklik veriyor
Merkez Bankası’nın bağımsızlık konusuna çok dikkat ettiklerinin altını çizen Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erdem Bey, 6-7 yıldır başkan yardımcısıydı. Eskiden de politikaları oluşturan ekibin başındaydı. Çok konuşan bazı ‘yabancı’ arkadaşların her gün değişik değişik yorumu geliyor. Ne söyleyelim ki manşet olsun türü çıkışların yatırımcılar açısından itibar gördüğünü sanmıyorum. Faiz koridoru MB’ye esneklik veriyor. Biz sonuçta 1 yıllık neticeye bakıp işe yarayan bir yöntemmiş diyeceğiz. Diğer gelişmekte olan ülkere göre daha iyi sonuçlar alabiliriz. Reel faizin düşük olması bütün aktörler açısından iyi bir şey” dedi.
Başbakan’ın faiz lobilerini eleştirmesi ve “Köşeli ve sert tedbirler alabiliriz” açıklamasına ise Babaican şu yorumu getirdi:
“Gerektiğinde zor tedbirleri alabilen bir hükümet olduğumuz herkesçe kabul ediliyor. Bu, Türkiye’nin en önemli kazanımlarından biri. Burada faizden ne anladığınız önemli. Kastedilen piyasa faizi ise bu bir sonuç. Uzun vadede baktığınızda bir ülkede reel faizlerin yüksekliği o ülke için iyi değildir. Faizler mantıklı seviyelere indiği için görünümümüz daha iyi, bankacılık sistemi daha rahat. Uzun vadede faizlerin düşük olması tüm piyasa aktörleri için iyi bir şey.”
Erdoğan’ın ve bazı AK Parti yöneticilerinin faize yönelik eleştirilerinin “siyasi bir duruş” içerip içermediği sorusuna ise Babacan, “Reel faiz konusunda motivasyonumuz nedir? Bu bizim idealimizi gösterir” dedi.

Yatırım araçlarına vergi teşviki geliyor
Geçen hafta basına yansıyan süper emeklilik haberlerine de değinen Babacan şunları anlattı: “Çalışmalar henüz sürüyor. Finansal istikrar komitemizin 3-4 toplantısına Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i de davet ettik. Onunla alternatif yatırım araçlarındaki vergileri tartıştık. Sadece tasarrufların artışını sağlamak değil, vadelerin uzamasını da sağlayacak ilave vergisel düzenlemeleri konuştuk. Bunlar önemli ölçüde tamamlandı. Belki önümüzdeki dönemde bir basın toplantısıyla buna yönelik bir açıklama yapacağız.”

Çağlayan’a ‘motivasyon’ cevabı
Babacan’a ihracatçılara ‘kurun hakkını veremediniz’ eleştirisi de soruldu. Babacan, hem kurun düşük olduğu dönemde ihracatçıların çok eleştirdiğini hatırlatmak hem de ihracatçıları daha yüksek ihracat için motive etmek istediğini söyledi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın “İhracatçılar yanıtı 150 milyar dolarlık ihracatı yakalayarak verecek” sözlerine yönelik de “Burada amacımız motivasyondu. Demek ki bunu sağlamışız” dedi.

Tek limit bu yıla yetişmez
Kredi kartlarına tek limit düzenlemesinin bu yıl yetişmeyeceğini ifade eden Babacan, “Aceleci olmayacağız. İşlerin biraz daha toparlandığı bir dönemde de uygulamaya geçilir. Gücünün üzerinde harcama yapan, ya da gelirinin üzerinde harcama yapanlar biraz düşünecekler“ dedi.

Tarım desteklerini gözden geçiriyoruz
Babacan, Ziraat Bankası’nda kredilere ilişkin gazetelere verilen ilanların arkasında muvazaalı şirket kurup daha fazla kredi alma isteğinin yattığını anlattı. Sıfır faizli tarım kredilerinin miktarının 5.6 milyar lira olduğunu belirten Babacan, “Sıfır faizli kredi herkesin ilgisini çekiyor” dedi. 

bigPara.com