'Motivi' olamadı!

'Motivi' olamadı!
'Motivi' olamadı!

Motivi markasının bu ikinci Türkiye deneyimiydi. Marka yaklaşık 20 yıl önce Adanalı Berdan Tekstil tarafından Türkiye ye getirilmişti.

İpekyol'un İtalyan ortağı hazırgiyim devi Miroglio'nun 2009'da Türkiye'ye getirdiği amiral markası Motivi'den erken veda...
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

İpekyol’un İtalyan ortağı Miroglio, kendi markası ile Türkiye ’de ‘Motivi’ olamadı. Miroglio Group, Ayaydın Grup ile ortaklık sonrasında Türkiye’nin cazibesine kapılarak getirdiği lokomotif markası Motivi’yi geri çekti. İstanbul Forum ve İstinye Park’taki mağazalarını kapatan Miroglio’nun bu kararı almasında alışveriş merkezlerindeki yüksek kiralar, hava paraları ve beklenen sıralar etkili oldu.

Mağazalar kapılmıştı
Yaklaşık 130 yıllık bir tarihi olan Miroglio çatısı altında dünyaca ünlü Motivi, Elena Miro, Charactare ve Oltre gibi ünlü kadın markaları bulunuyor. Miroglio, hızlı moda markası Motivi’yi Ayaydın Grup ile yaptığı ortaklıktan tamamen bağımsız olarak Türkiye pazarına sokmuştu. İlk mağaza 2009 yılında açıldı. Türkiye’de rakip olarak gözüne hızlı moda markaları Mango ve Zara’yı kestiren Motivi’nin bunun için hızlı büyümesi, kolay ulaşılabilir olması gerekiyordu. Ancak, kapısını çaldığı alışveriş merkezlerinde her yer dolmuştu, kiralar çok yüksekti. Üstelik alışveriş merkezlerinde yer bulmak için sırada bekleyen birçok marka vardı. Sıraların önüne geçebilmek için de yüksek hava paralarını gözden çıkarması gerekiyordu. Büyümenin yolu hiç hesapta olmayan dev bütçelerden geçtiği için grup Motivi markasının Türkiye macerasına son vermek zorunda kaldı. Grup, 2009 yılında açtığı İstanbul Forum ve İstinyepark’taki mağazalarını geçen günlerde kapatarak İstanbul Ticaret Odası’ndan kaydını da sildirdi.

Elena Miro planları da suya düştü
Ayaydın Grup, Miroglio Group ile 2008 yılında ortaklık imzasını attı. İpekyol, Machka ve Twist markalarının sahibi olan Ayaydın Grup’un yüzde 50 hissesi İtalyan grubun olmuştu. Dünya çapında 1500’e yakın mağazaları bulunan Miroglio CEO’su Giuseppe Miroglio, Ayaydın Grup ile ortaklık sonrasında Türkiye’ye büyük bir ilgi ile baktıklarını ve her perakendecinin uluslararasılaşma sürecinde Türkiye’nin kilit bir aşama olması gerektiğini söylemişti. Miroglio, ‘global düşün, yerel hareket et’ mantığıyla dünyanın yüksek potansiyelli bölgelerinde uzun dönemli kalıcı olacak şekilde uluslararası gelişim stratejisine sahip olduklarını açıklamıştı. Grup, Motivi’nin yanı sıra Avrupa ’nın lider büyük beden markası Elena Miro’yu da Türkiye’ye getireceklerini açıklamıştı.

Ortaklığımız tam gaz devam
Ayaydın Miroglio Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, Miroglio ile ortaklık cephesinde her şeyin yolunda olduğunu ve yüksek bir büyüme performansı ile yol aldıklarını açıklıyor. Ayaydın, Miroglio’un kendi markalarını Türkiye pazarına sokmakta geç kaldığını söylüyor. Ayaydın, “Geldiklerinde alışveriş merkezleri dolmuştu. Büyüme şansları yoktu. Köşeler kapılmıştı. Türkiye pazarına 5-6 yıl daha erken adım atmaları gerekiyordu” diyor.

bigPara.com