Motorin 'boyacıları' için dev operasyon

Altı ili kapsayan akaryakıt kaçaklığı operasyonun, KBS ve Başak Boya Kimya firmalarına yönelik olduğu öğrenildi.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Altı ili kapsayan akaryakıt kaçaklığı operasyonun, KBS ve Başak Boya Kimya firmalarına yönelik olduğu öğrenildi. Boya sanayiinde kullanılan petrol türevleri ithalatına yönelik vergi indiriminden yararlanan iki firmanın, yurtdışından ithal ettikleri solvent ve madeni yağları Tuzla Serbest Bölgesi'nde motorine dönüştürdükleri; bunu da 'alkit' adıyla boya sanayiinde kullanılan ürün gibi göstererek gümrükten vergi ödemeden geçirerek petrol istasyonlarına sattıkları belirlendi.
Ankara, İstanbul, Mersin, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli'nde önceki gün gözaltına alınan 30 zanlının sorgusu, Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nde sürüyor. Zanlılardan 28'inin, İstanbul'daki KBS ve Ankara'daki Başak Boya Kimya firmalarının sahip ve yöneticileriyle petrol istasyonu sahipleri olduğu öğrenildi. Tuzla Serbest Bölge Müdürü Salih Canoğlu'yla gözaltına diğer kamu görevlisinin İhtisas Gümrüğü'ndeki bir kimyager olduğu öğrenildi. Boya sanayiine yönelik vergi muafiyetinden yararlanan iki firmanın, litresini 40 Ykr'ye malettiği kaçak motorini, kat kat fazlaya sattıkları belirtildi.
Tuzla Serbest Bölgesi'nin, operasyon kuşkusuyla bir aydır solvent yüklü tankerleri 'tehlikeli madde' gerekçesiyle içeri almadığı anlaşıldı. Kaçak motorin ve benzin yapımında kullanılan solvent türevi taşıyan 22 tanker günlerdir Serbest Bölge kapısında bekliyor.