Motorola'dan 30 dolarlık telefon

Cep telefonu sektörünün uluslararası örgütü olan GSM Birliği, gelişmekte olan piyasalara ucuza cep telefonu cihazı arz edilmesini öngören yeni program çerçevesinde Amerikalı Motorola'nın beheri...

AMSTERDAM/SİNGAPUR - Cep telefonu sektörünün uluslararası örgütü olan GSM Birliği, gelişmekte olan piyasalara ucuza cep telefonu cihazı arz edilmesini öngören yeni program çerçevesinde Amerikalı Motorola'nın beheri 30 doların altında olan bir fiyattan 6 milyonun üzerinde cihaz satacağını açıkladı. Şubat ayında yapılan ve yine Motorola'nın kazandığı Gelişen Piyasalar Cep Telefonu Cihazı (EMH) programında cihaz başı maliyet 40 dolardı. Gelişen piyasalardaki 10 cep telefonu operatörü , Motorola'nın bu program için üreteceği C113a modeli ile C113 modelinden yaklaşık 6 milyon cihaz alımı yapmayı taahhüt etti. İlk EMH programında da var olan C113, ikincide daha düşük bir bedelle satılacak. İkinci EMH programının 1 Ocak 2006'da başlayacağı açıklandı.
'Düşük fiyatlı 'cep'e talep arttı'
GSM Birliği gelişen piyasalar program müdürü Ben Soppitt, "6 milyonu kayda değer bir miktarla aşacağımızı düşünüyorum" diyerek çok düşük maliyetli cep telefonlarına olan talebin son aylarda arttığına dikkat çekti. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 75-80'lik bölümü, cep telefonu sisteminin kapsadığı alanlarda yaşıyor. Ancak bu nüfusun sadece yüzde 25'i, büyük oranda maliyet nedeniyle cep telefonu cihazına sahip olabiliyor ya da kullanabiliyor. Dünyada 2 milyarı aşkın kişi cep telefonu sahibi.