'Motoru dışarıda yaptırmakla yerli olunmaz'

'Motoru dışarıda yaptırmakla yerli olunmaz'
'Motoru dışarıda yaptırmakla yerli olunmaz'

Zafer Çağlayan, Türkiye de üretim bekliyor.

Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

ANKARA - Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ‘yerli otomobil’ tartışmalarına “ Türkiye ’de üretim” yönüyle katıldı. “Bizim burada beklediğimiz babayiğitlik, bunun tümünü Türkiye’de yapacak olanlardır” diyen Çağlayan, “Yoksa ben motoru dışarıda yaptırmışım, aktarma organını dışarıda yaptırmışım. Zaten de öyle yapıyorum. Bunun adını A koymuşsun, B koymuşsun. Değişen bir şey yok ki” diye konuştu. Bakan Çağlayan, yerli otomobil derken istenilenin arabanın tüm parçalarının Türkiye’de yapılması olduğuna dikkat çekerek, otomotiv sektöründe sadece motorda ve aktarma organlarında 6 milyar dolarlık ithalat yapıldığını vurguladı.
Bu durumun lisansın yabancıların elinde olmasından kaynakladığını belirten Çağlayan, “Bizimkiler de lisansı alamayınca motor üretimine girememiş. Ayrıca ‘Ben bir motor ürettim, gel al’ diyemezsin. Çünkü her aracın teknolojisi ayrı” dedi. 

Otomotive büyük teşvik
Yerli otomobille ilgili olarak Başbakan Erdoğan’ın çağrısını cari açıkta otomotiv sektörünün taşıdığı paya ve Türkiye’nin artık kendisine daha çok güven duymasına bağlayan Zafer Çağlayan, “10 sene evvel bunu söyleyemezdik. O zaman söylesek adama gülerlerdi. Ama bugün artık bizde o özgüven var” diye konuştu.
Yeni teşvik sisteminde otomotivin de içinde olduğu stratejik yatırımlar için ciddi teşvikler olacağına dikkat çeken Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, şunları söyledi: “Türkiye’de üretilmeyen ürünün Türkiye’de üretilmesi önemli. Buna stratejik yatırımlar adını veriyoruz ve stratejik yatırımlar çok ciddi teşvikler alacak. Motor ve aktarma organları stratejik yatırımlara giriyor”

bigPara.com