Muayeneden geçen 5 milyon aracın 4 milyon 755 bini kusurlu çıktı

Muayeneden geçen 5 milyon aracın 4 milyon 755 bini kusurlu çıktı
Muayeneden geçen 5 milyon aracın 4 milyon 755 bini kusurlu çıktı

Muayene yapılan araçların 1 milyon 850 bini ağır kusurlu, 165 bini emniyetsiz çıktı.

TÜVTURK, tüm Türkiye'de 21 ay içinde 5 milyon aracı muayene etti. Muayeneden sadece 245 bin araç 'kusursuz' olarak geçti

İSTANBUL - Periyodik araç muayenesinde yetkili tek kuruluş olan TÜVTURK, tüm Türkiye genelindeki 5 milyonuncu aracın muayenesini tamamladı. Araç muayene istasyonlarının yapım ve işletimi ile ilgili olarak  açılan ihaleyi kazanan ve 189 adet istasyonda uluslararası standartlarda muayene hizmeti veren TÜVTURK, 5 milyonuncu aracın muayenesini geçen hafta gerçekleştirdi. 

5 milyonuncu araç Bolu’dan
Ulaştırma Bakanlığı denetimi altında faaliyet gösteren ve periyodik araç muayenesi konusunda tek yetkili olan TÜVTURK’ün muayenesini gerçekleştirdiği 5 milyonuncu araç, Rasim Utku adına kayıtlı. TÜVTURK Bolu İstasyonu’nda yapılan muayene neticesinde, hafif kusurlu olarak onay alan Rasim Utku’ya, ‘5 Milyonuncu Araç’ anısına TÜVTURK yetkililerince hediye takdim edildi.
TÜVTURK yetkilileri “Araç muayenesi ile ilgili yeni sisteme halkımızın alışması ve bu muayenelerin trafik ve trafikte seyreden halkımızın güvenliği için son derece önemli olduğu bilincinin oluşması için yoğun çaba sarf ettik. Zaman zaman geçiş döneminden kaynaklanan bazı sorunlar yaşansa da bugün geldiğimiz noktanın son derece başarılı olduğuna inanmaktayız” dedi.
TÜVTURK’ün 21 ay boyunca yaptığı muayenelerde araçların çok büyük kısmının kusurlu olduğu ortaya çıktı. 5 milyon muayene sonucunda 1 milyon 850 bin araç ağır kusurlu, 165 bin araç emniyetsiz, 2 milyon 740 bin araç hafif kusurlu çıktı. Toplam 4 milyon 755 bin aracın kusurlu çıktığı muayenelerde sadece 245 bin araç kusursuz olarak geçti. (Radikal)