Mücevhercilerin vergi isyanı!

Mücevhercilerin vergi isyanı!
Mücevhercilerin vergi isyanı!
Cebinden çıkardığı iki pırlantayı bakanlara gösteren TOBB Kuyumculuk Sektörü Meclis Başkanı Altınbaş: "Bizi de Avrupa gibi vergilendirin."
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacıoglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - TOBB’un sektör temsilcileriyle bakanları bir araya getirdiği toplantısına kuyumcuların vergi tepkisi damgasını vurdu. TOBB Kuyumculuk Sanayi Meclisi Başkanı ve Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş kürsüde cebinden çıkardığı iki mücevher ile sektörün sorunlarını anlattı. İki mücevherden Türkiye ’de satılanın daha pahalı Avrupa’da satılanın daha ucuz olduğunu söyleyen Altınbaş, “Biz Avrupa’daki vergi sistemi neyse onu istiyoruz. Türkiye mücevher ihracatında bir merkez olabilir. Kıymetli taş ithalinde ÖTV tamamen kaldırılsın” dedi. Kıymetli taşlarda KDV’nin kaldırılması daha önce “Mücevher mi temel ihtiyaç, ekmek mi” tartışmalarını başlatmıştı. Sektör bir süredir kıymetli taş ve mücevherde yüzde 20 olan ÖTV konusunda da yeni düzenleme talep ediyor. TOBB 6. Türkiye Sektörel Ekonomi Şûrası, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılımıyla önceki gün yapıldı. 10 saat süren toplantıda her sektör kendilerini ilgilendiren 3 temel sorunu ve bunlara ilişkin çözüm önerilerini aktardı. Toplantıda sunum yapan İmam Altınbaş, ÖTV konusunda düzenleme istedi. Bakanlara sunulan sektör raporlarında da kuyumculukla ilgili olarak ÖTV talebi net bir şekilde yer aldı. Son 5 yıllık süreçte ÖTV düzenlemeleri ile sektörün dünya çapındaki rekabet gücünü giderek kaybettiği belirtilen raporda, “Kıymetli ve yarı kıymetli taşlar ile bu taşlardan elde edilmiş eşyalara uygulanan ÖTV oranı 25.4.2005 tarihine kadar yüzde 6.7 iken, tarihten sonra yapılan değişiklikle yüzde 20 oranında uygulanmaya başlanmıştır” denildi.

2 dakikamı satıyorum var mı talipli?

Toplantıda söz alan TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı kendisine verilen 5 dakikalık sürenin 3 dakikasında konuşmasını bitirdi. Sabancı’nın “2 dakikalık hakkımı satıyorum. Var mı talipli” sözleri salonda kahkahalara neden oldu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, salondaki işadamlarına “Taleplerinizi ilgili birimlere aktaracağız” dedi.

Ekmek mi temel ihtiyaç mücevher mi

Mücevher ve kıymetli taşta vergilendirme Türkiye’nin son 10 yılında sürekli tartışma konusu. 1 Ağustos 2004’teki KDV yasası değişikliği de tartışmaları alevlendirdi. Bu düzenlemede elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet, inci, virconia gibi değerli taşların KDV’si yüzde 18’den sıfıra indirilmişti.

bigPara.com