Müdahale etkisiz kaldı: Dolar, kriz rakamlarında

Merkez Bankası yaklaşık 1 milyar dolar sattı, ama 2001 krizindeki 1.7150 sınırını zorlayan dolar, günü 1.7500 YTL'den kapattı; avro 2.1420 oldu. Borsa 1096 puan düşerek 33 bin 132'ye indi. Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, "Gerekirse faiz yükseltmekten çekinmeyiz" dedi. Para Kurulu da yarın olağanüstü toplanıyor.

İSTANBUL - Uluslararası fonların panik halinde güvenli liman olan ABD'ye yönelmesi Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan ülke paralarında hızlı değer kayıplarına neden oldu. Özellikle cari açık baskısı altındaki Güney Afrika, Türkiye ve Macaristan en olumsuz etkilenen ülkelerin başında yer aldı.
Dün Merkez Bankası'nın 1 milyar dolar civarında kalan zayıf müdahalesine rağmen dolar öğleden sonra 2001 krizinde gördüğü tarihi zirvesi olan 1.7700 YTL'ye yaklaşarak 1.7685'e kadar yükseldi. Bonoda gösterge tahvilin faizi ise pazartesi valörlü işlemlerde Aralık 2004'ten bu yana gördüğü en düşük seviye olan yüzde 22.70'lere kadar tırmandı. Satış baskısından İMKB de payını aldı. İMKB günü 1096 puan değer kaybıyla 33.132'den tamamladı.
Ancak piyasa kapanışına yakın Para Politikası Kurulu'nun (PPK) pazar günü olağanüstü toplanacağının açıklanması ve akşam geç saatlerde Merkez Bankası'nın dövize yeniden müdahalesi nedeniyle faiz ve kurlarda toparlanma yaşandı. Dolar günü 5.47 YKr değer artışıyla 1.7500 YTL'den, avro 7 YKr yükselişle 2.2000 YTL'den tamamlarken, valörlü işlemlerde 9 Nisan 2008 vadeli tahvilin faizi yüzde 21.99'a indi.
Tüpraş rahatsız etti
Uluslararası fonların gelişmekte olan ülkelerden çıktığı bir dönemde Türkiye'nin yüksek cari açığının bir handikap olduğunu belirten para yöneticileri bunun yanı sıra ekonomik ve politik kaygıların da bu satış baskısını artırdığı konusunda birleşiyor. Yabancıların son dönemde yakından takibe aldığı ve satış isteğini kamçılayan konular arasında Avrupa Birliği ile gerginleşen ilişkiler, erken seçim, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve en önemlisi yükselişini sürdüren enflasyon verileri bulunuyor. Bu arada dün ÖİB'nin satılan Tüpraş hisselerini Global Menkul'den geri istemesi de yabancı yatırımcıların özelleştirmeler konusunda kaygılarını artıran bir başka gelişme oldu.
Bu arada yabancı yatırımcıların bono satıp döviz alımına yönelmesi ile iç piyasada kurlar ve faizde ciddi yükseliş yaşandı.
Merkez yetersiz kaldı
Bu arada Merkez Bankası 4,5 yıl aradan sonra ilk kez 13 Haziran'daki müdahalesinin ardından dün ikinci kez dövize satış yönünde müdahalede bulundu. Bankacılara göre gün boyunca çok agresif olmayan Merkez Bankası piyasaya 1 milyar doları aşkın zayıf bir satış yaptı. Ancak özellikle öğleden sonra açılan ABD piyasalarıyla birlikte satış baskısının arttığını ve kur ve faizdeki yükselişin arttığı gözlendi.
Faiz 2 puan artmalı
Merkez Bankası'nın dün dövize müdahalesinin sınırlı düzeyde kalmasının piyasadaki paniği artırdığını kurlardaki çıkışın hızlandığını söyleyen bir bankacı, "Merkez dünkü zayıf müdahalesi ile bence prestij kaybetti keşke hiç müdahale etmeseydi" dedi.
PPK toplantısından faiz artırımı çıkacağına kesin gözüyle bakan bankacılara göre bu artırımın 2 puandan aşağı olmaması gerekiyor. Daha düşük oranlı artırımın etkisi olmayacağını söyleyen bir bankacı, "Aslında Türkiye'den çıkmayı düşünen para 2 puan artsa da çıkar. Ben bu hareketi kesebilecek etkide olacağını düşünmüyorum" diye konuştu.


Büyütmek için tıklayınız