'Müdahaleye ve paniğe gerek yok'

Döviz fiyatlarında yaşanan keskin artış ve piyasalardaki dalgalanma, dün Bakanlar Kurulu'nun da gündemindeydi. Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Bakanlar Kurulu'na bilgi verdi ve müdahaleye gerek olmadığını söyledi.

ANKARA - Döviz fiyatlarında yaşanan keskin artış ve piyasalardaki dalgalanma, dün Bakanlar Kurulu'nun da gündemindeydi. Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Bakanlar Kurulu'na bilgi verdi ve müdahaleye gerek olmadığını söyledi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da dalgalanmanın Türkiye'ye has bir durum olmadığını uluslararası gelişmelerden kaynaklandığını belirterek, "Kormak, paniğe kapılmak yanlış, bu tür hareketler olur sonra sular durulur" ifadesini kullandı.
Bakanlar Kurulu piyasalardaki hareketi görüşürken, Devlet Bakanı Ali Babacan, dış piyasalardaki gelişmelerle birlikte, Türkiye'deki hareketliliği değerlendirdi. Babacan, mali disiplin konusunda bir sıkıntı yaşanmadığını vurgulayarak, herhangi bir önleme gerek olmadığını savundu.
Toplantıdan sonra açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Çemil Çiçek, şunları söyledi: "Hükümet, uygulanan programın arkasında kararlılıkla duruyor. Paniğe kapılmaya gerek yok. Belki de geçen dönemden kalma alışkanlıklarla, aşırı, abartılı kelimelerle değerlendirmeler yapılıyor. Dövizdeki yükselme dünyadaki ekonomik gelişmelerle ilgili. Türkiye daha kötü durumları absorve etmiştir. Amerikan Merkez Bankası faizleri çeyrek puan yükseltti. Petrol ve altın fiyatlarındaki yükseliş ister istemez Türkiye'yi de etkilemiştir. Vatandaşın endişeye kapılmasını gerektiren bir durum yok. Dalgalı kur politikasının doğal sonucu. Mali disiplin ve yapısal hedeflerle ilgili kararlılığımız devam ediyor. Karamsar tablo çizmenin anlamı yok."
Enerji stratejileri de ele alındı
Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, nükleer santral konusunda Türkiye'nin "kaybedecek zamanı olmadığını" söyledi. Çiçek dün toplanan Bakanlar Kurulu'nun ardından düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin enerji stratejisiyle ilgili Bakanlar Kurulu'na sunum yapıldığını söyledi. Türkiye'nin enerji ihtiyacının her geçen gün arttığını anlatan Çiçek, hükümetin amacının yeterli miktarda ve kesintisiz enerji sağlamak olduğunu ve bunu yaparken de kaynak çeşitlendirmesine önem verdiklerini söyledi.
'Nükleer enerji için geç kalındı'
Türkiye'nin nükleer enerji için 'geç kaldığını' kaydeden Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Çiçek sözlerine şöyle devam etti: "Eğer şimdiden adımlar atılmazsa, ileride bir kısım kısıtlamalara gidilebilir. Dünyada ilk defa bu enerjiyi kullanacak olan biz değiliz. Dünyada 443 santral mevcut. Bunlar ABD, Japonya ve diğer gelişmiş ülkelerde bulunuyor. 27 santralın da inşası devam ediyor. Dünyada üretilen enerjinin yüzde 16'sı bu santrallardan elde ediliyor. Türkiye'nin bir kısım tartışmalarla kaybedecek zamanı yok." Adalet Bakanı Cemil Çiçek, bir soru üzerine Bakanlar Kurulu'nda "firma bazında görüşme yapılmadığını" sözlerine ekledi.'Bunlar Brezilya'da da oldu'
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan dün akşam üzere IMF heyetiyle yaptığı ikinci görüşme öncesinde gazetecilerin soruları üzerine Türkiye'de piyasalar normaleşmeye başladıkça dışarıya daha çok bağımlı hale geldiklerini, sermaye giriş-çıkışlarının da bundan kaynaklandığını söyledi.
Gelişmiş ülke faizlerindeki artışın sermayenin gelişmiş ülkelerden çıkmasına yol açtığını vurgulayan Unakıtan, bu gelişmlerin Brezilya'da da yaşandığını ve Türkiye'ye has bir hadise olmadığını söyledi.
'Mali disiplin sürüyor'
Bütçenin önemine dikkati çeken Unakıtan, mali disiplin devam ediyorsa bu tür hareketlerden korkmak, paniğe kapılmanın yanlış olduğunu söyleyen Unakıtan, "Bu tür harekteler olur, sonra sular durulur, şu anda müdahaleyi gerektiren bir durum yok, müdahale etmeyeceğiz" dedi. Unakıtan, Merkez Bankası'nın bağımsızlığına vurgu yaparak, bankanın politikalarını kendisinin belirleyeceğini, ancak Hazine ve Maliye açısından müdahaleye gerek olmadığını, bu konuda Bakanar Kurulu'na da bilgi verdiklerini söyledi.
Müdahalenin hangi noktada olacağı sorusuna Unakıtan, krize işaret ederek, "O konuları konuşmak bile istemiyorum. Bu durumun onunla uzaktan yakından ilgisi yok" yanıtını verdi. Unakıtan, bütçe açığının 2005 yılının da gerisinde kalacağını belirtirken, "Almanya'nın, Fransa'nın erişemediği performansa eriştik" dedi.