Mudilere kötü haber

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bankacılık kanunu tasarısı için oluşturulan alt komisyon, mevduat ve yatırım fonu sahiplerinin mevduat garantisi dışındaki alacaklarını ikinci sıradan dördüncü sıraya attı.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bankacılık kanunu tasarısı için oluşturulan alt komisyon, mevduat ve yatırım fonu sahiplerinin mevduat garantisi dışındaki alacaklarını ikinci sıradan dördüncü sıraya attı. Komisyonda bugün görüşülecek tasarıyla ilgili alt komisyon raporunda yapılan bazı önemli değişiklikler şöyle:
Önce devlet, sonra mudi: Banka, özel finans kurumlarının iflası halinde, mevduat ve yatırım fonu sahipleri, alacaklarının sigortaya tabi olmayan kısmını, TMSF alacakları, devlet ve sosyal güvenlik kuruluşlarından sonra alacak. Tasarının ilk halinde mudiler TMSF'nin ardında ikinci sıradaydi.
'Ücrete tırpan' yetkisi: Bankanın mali rasyosu bozulursa, BDDK, çalışanlara yapılan ücret ve diğer ödemeleri sınırlayacak. Düzelme olmazsa ikramiye, fazla mesai gibi düzenli ödenenler dışındaki tüm ödemeler durdurulacak.
Yüksek krediye denetim zorunluluğu: Bankalardan, BDDK'nın belirlediği limitlerin üzerinde kredi kullanacak şirketlerin bilançosu, yeminli mali müşavirlerce onaylanacak.
Bilgin'in yolu açıldı: BDDK Başkanı Tevfik Bilgin'in yeniden atanmasının önü açıldı. Bankalar arası birleşme, devir işlemlerinde BDDK izni öncesi danışma mahiyetinde Rekabet Kurulu'ndan, halka açık bankalarda SPK'dan izin alınması tasarıdan çıkarıldı.
Kredi sınırı 5 puan artabilecek: Bankaların bir risk grubuna kullandırabileceği kredileri özkaynağının yüzde 20'si ile sınırlandıran oran, BDDK'nın kararıyla yüzde 25'e çıkarılabilecek.
İştirak izninde geri adım: Bankaların yeni iştirak edinimini BDDK'nın iznine bağlayan hüküm çıkarıldı.
Sözleşme örneği vermek zorunlu: Bankalar, kredi sözleşmelerinin onaylı örneğini müşteriye vermek zorunda. Müşteri isterse diğer işlemlerin belge örneğini de alacak. Banka-müşteri ilişkilerinde Tüketicinin Korunması Kanun hükümleri esas alınacak.
Programa uyma yükümlülüğü: BDDK'nın faaliyetine, hükümet programına uyum zorunluluğu geldi.