Muhalefet AKP'ye çattı

Muhalefet sözcüleri görüşmelerde bütçeyi eleştirmenin yanı sıra hükümete yolsuzluk iddialarıyla yüklendi.

ANKARA - Muhalefet sözcüleri görüşmelerde bütçeyi eleştirmenin yanı sıra hükümete yolsuzluk iddialarıyla yüklendi. ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu, Başbakanlığın tadilat harcamalarının örtülü ödenekten karşılandığını öne sürdü. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, önceki hükümetin 2002'de enflasyonu yüzde 80'lerden yüzde 30'lara düşürdüğünü, en radikal düşmenin de bu olduğunu belirtirken, dış ticaret açığı ve cari işlemler açığındaki yüksek artışlara dikkat çekti.
"Türkiye tuzağa doğru gidiyor, giderek dışa bağımlı ülke haline geliyor" diyen Baykal, bunun da döviz kurundan kaynaklandığını savunarak şöyle konuştu:
"TL'nin yüzde 40 değerlenmesi nedeniyle GSMH olduğundan 100 milyar dolar yüksek, borçlar da yüzde 30-40 daha az görünüyor. Şişkinlik giderilirse tüm parametreler değişecektir. Beş yıldan bu yana aynı acı ilaç Türkiye'ye veriliyor." Hükümetin özelleştirme gelirleriyle övünmesini de eleştiren Baykal, "Bunlar aspirin, palyatif tedbirler" dedi. "Yolsuzluğun dini, imanı, milliyeti, mezhebi olmaz" ifadesini kullanan Baykal, dindarlık taslayan hırsızların da görüldüğünü sözlerine ekledi.