Muhalefet AKP'yi zorluyor

AKP, Anayasa'yı yeni bütçe tekniğine uydurmak amacıyla önerdiği değişiklikte CHP ve ANAP'ın boykotu dolayısıyla referandum engelini aşmakta zorlanıyor.

ANKARA - AKP, Anayasa'yı yeni bütçe tekniğine uydurmak amacıyla önerdiği değişiklikte CHP ve ANAP'ın boykotu dolayısıyla referandum engelini aşmakta zorlanıyor. CHP kimi yasalarda değişiklik yapılması için desteğini koz ve pazarlık unsuru olarak kullanmaya başladı. Anayasanın bütçeyle ilgili beş maddesinde değişiklik öngören teklifin tümü üzerindeki ilk oylama önceki gece, maddelerin oylaması ise dün gerçekleştirildi. Anavatan Partisi, kendilerine Anayasa Komisyonu'nda temsil edilme olanağı verilmediği gerekçesiyle oylamaları tümüyle boykot etti. CHP ise, dün Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesine başlanan Mali Kontrol Yasası değişikliği tasarısında harcamlarda şeffaflığı sağlayacak düzenlemeler yapılması ayrıca 'torba af' olarak bilinen tasarıdan da başta Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı da kapsayan hüküm olmak üzere bazı maddelerin çıkarılması koşuluyla Anayasa değişikliğine destek olacağını duyurdu.
AKP yönetimi, CHP'ye "Taleplerinizi değerlendiririz, mümkün olanları karşılarız" yanıtını verdi. Yanıtı yeterli bulmayan CHP "Güvenimizi zedelediniz. Onun için Anayasa değişikliğini atlayıp istediğimiz değişiklikleri yapalım sonra Anayasa'ya döneriz" görüşünü AKP'ye iletti.
AKP yöntem arıyor
CHP'nin pazarlık yaptığını ve oylamaya katılabileceğini düşünen AKP, oylamaları başlattı. Maddelerin ayrı ayrı oylamasında en fazla 341 oy çıktığını gören AKP, ikinci tur oylamalar için çözüm aramaya koyuldu. Anayasa'ya göre 330- 367 arasında oy çıkması halinde değişiklik, Cumhurbaşkanı'nca veto edilmezse referanduma sunuluyor. Bu hükmü dikkate alan AKP, dün CHP'den tutum değişikliği bekledi. Ancak, CHP istekleri karşılanmazsa değişikliğe destek olmayacağını yineledi. Olasılıkları değerlendiren AKP, ilk tur oylamalar sonrası CHP ile yeniden temas kurulması ve destek verilmezse değişikliğin askıya alınması görüşünü benimsedi.
AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin de, değişikliği geri çekmeyeceklerini ancak referandum zorunluluğundan kurtulmak için muhalefetin desteğinin gerektiğini söyledi. Ergin "Görüşmeler devam ediyor. İkinci oylamayı bayram ertesine bırakabiliriz." dedi. Bu arada, AKP'lilerin, yerel yönetimlerin hesap ve işlemlerinin denetimiyle kesin hükme bağlanmasının Sayıştay'ca yapılmasına ilişkin önergeleri kabul edildi ve madde metnine eklendi.