Muhalefet etti işini kaybetti

Gelir İdaresi Yasası'nın atamaları düzenleyen hükmü Cumhurbaşkanı'nca Anayasa Mahkemesi'ne götürülürken, vekil atamalarla doğabilecek boşluk ve kargaşa giderildi.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Gelir İdaresi Yasası'nın atamaları düzenleyen hükmü Cumhurbaşkanı'nca Anayasa Mahkemesi'ne götürülürken, vekil atamalarla doğabilecek boşluk ve kargaşa giderildi. Asiller asil, vekiller de vekil olarak yeni pozisyonlara atanırken, yasaya muhalefet eden Gelirler Kontrolörleri Başkanı Tayyip Peten görevden alındı. Gelir İdaresi'nin yeniden yapılandırılmasını öngören yasa yürürlüğe girerken, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği atamalarda Cumhurbaşkanı'nı devre dışı bırakan hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesine gitmesinin yönetimde boşluk yaratacağı beklentisine yol açmıştı. Ancak, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yasanın yürürlüğe girmesinden sonra geçen hafta oluşan boşluğu yine yasanın yürürlükte olan diğer atama hükümlerinden hareketle giderdi. Unakıtan, görevlerini vekâleten yürütenleri yine vekil olarak, asalaten görevde olanları da asil olarak atadı. Gelirler Genel Müdürvekili Osman Arıoğlu, yeni yapılanmada da Gelir İdaresi Başkanvekili oldu. Bülent Taş, Ümit Aksoy ve Kürşat Özgüler teşkilatın yeni başkan yardımcılıklarına getirildi.
Daire başkanlıklarına Mehmet Ahkemoğlu, Mehmet Atuğ, Veysel Karani Aksungur, Murat Sezgin, Şinasi Candan, Yüksel Karaca, Ayşe Dilbay, İlhan Hatipoğlu, Aydın Kıratlı ve Namık Kemal Uyanık getirildi. Gelir İdaresi Daire Başkanlığı'na atanan İlyas Hatipoğlu'nun, Tayyip Peten'in yerine Gelirler Kontrolörleri Daire Başkanlığı'nı üstlenecek. Peten'in bu görevden alınmasında, yasa için kontrolörler tarafından gazete ilanlarıyla yürütülen muhalefetin etkili olduğu vurgulanıyor. Genel müdür yardımcısı Bülent Demirağ, daire başkanları Sedat Özyerli, Semih Öz ve Savaş Balkan başkan yardımcılığı ve daire başkanlığı atamalarında dışarda bırakıldı. Bu isimler, daha sonra uygun görülen birimlere atanacak.