Muhalefet 'Ofer' ile yükleniyor

Muhalefet partileri, Ofer firmasının aldığı Tüpraş hisseleri ve Galataport ihalesi konusunda hükümete 'Yüce Divan' anımsatmasında bulunarak sert suçlamalar yöneltti.

ANKARA - Muhalefet partileri, Ofer firmasının aldığı Tüpraş hisseleri ve Galataport ihalesi konusunda hükümete 'Yüce Divan' anımsatmasında bulunarak sert suçlamalar yöneltti. DYP lideri Mehmet Ağar ile CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın Yüce Divan'da yargılandığına dikkat çekerek, "Hesap vermekten kaçamayacaksınız" dedi. ANAP'lı Emin Şirin ise 'adama göre ihale yapıldığını' savundu. DYP ile ANAP, CHP'nin bu konuda vereceği gensoru ya da soruşturma önergesini destekleyeceklerini açıkladı. Muhalefet sözcülerinin değerlendirmeleri şöyle:
Kemal Anadol (CHP): Galataport ihalesinde tilki kim? Başbakan Erdoğan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın, Mehmet Kutman ve İsrailli İşadamı Sami Ofer ile bir yıl önce Başbakanlık'ta zirve gerçekleştirdiklerine ilişkin haberler var. Bu tür toplantılar yaptığı için dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz Yüce Divan'da. 'Kurnaz tilki'yi oynayanlar hesap vermekten kaçamayacak. Bu konularda gensoru ya da Meclis soruşturması isteyeceğiz.
Mehmet Ağar (DYP): Devlet varlıklarını satarken, şeffaf, adil olmalı. İhalelerden sonra iddialar çıktığı halde hükümet oralı olmuyor. Tüpraş hisselerini alanların kazancı 800 milyon dolar. Bu satışlardan evvel 28 Şubat akşamı bu şirketin sahibinin özel uçakla İstanbul'dan gece 01.00'de Ankara'ya geldiği ifade ediliyor. Bu doğru mu? 2004'te Davos'ta bu şirket sahiplerinin Maliye Bakanı ve Başbakan'la görüştüğü öne sürülüyor. Tüpraş hisselerinin satışı, Kuşadası Limanı ve gerekse Galataport teknik adıyla servis yapılıyor. Yüce Divan'da eski Başbakan'ın yargılandığı unutulmamalı. 60'ın üzerinde ihaleyle ilgili dosya var. Pis kokulu ihaleler Meclis'e gelecek.
Emin Şirin (ANAP): Çağrıda bulunuyorum. Galataport ihalesini iptal edin. Elde ettiğiniz 200 milyon avroluk peşin değerin on misline ihale etmeye hazırız. Galataport'u ve Tüpraş'ın yüzde 14.7'sini alan grup ile Başbakan ve bakanların yaptığı toplantılarda tutanak tutulup tutulmadığı açıklanmalı. Erdoğan'ın Cidde seyahatinde, Prens Bin Talal Bin Abdülaziz'e Tarabya'daki Emekli Sandığı'na ait otelin Savoy Oteli yapılmak üzere söz verip vermediği açıklanmalı.
Bu arada, ÖİB de, borsada satılan Tüpraş hisselerinin halen kimde veya hangi şirkette olduğunun bilinmediğini açıkladı.