Muhalefetten 138 bin önergeyle engelleme

Fransa'da Ulusal Gaz İdaresi'nin (GDF) özelleştirilmesine karşı çıkan muhalefet partileri, önceki gün meclis genel kurulunda tartışılmaya başlanan yasa tasarısı için 138 bin değişiklik önergesi sundu.

PARİS - Fransa'da Ulusal Gaz İdaresi'nin (GDF) özelleştirilmesine karşı çıkan muhalefet partileri, önceki gün meclis genel kurulunda tartışılmaya başlanan yasa tasarısı için 138 bin değişiklik önergesi sundu. Sunulan değişiklik önergesinin sayısı, 5. Cumhuriyet'in kuruluşu 1958 yılından bu yana tarihi rekor niteliğinde. Ulusal Gaz İdaresi'nin özelleştirilip, Suez şirketi ile ortaklık yapmasına olanak sağlayacak yasal düzenleme, sağ partiler arasında da görüş ayrılıkları yaratıyor. Sosyalist Parti, iktidar partisi lideri Nicolas Sarkozy'nin, 2004'te Maliye ve Ekonomi Bakanlığı yaptığı dönemde GDF'nin özelleştirilmeyeceği yolunda söz vermesine rağmen sözünden dönmesini "siyasi skandal" olarak nitelerken, özelleştirmeye karşı çıkan işçi sendikalarının desteğini almaya çalışıyor.
Komünist Parti, yasa tasarısını, "ülkenin aşırı liberalizme gitmesinin işareti" olarak görürken, mecliste grubu bulunan diğer sağ parti Fransa Demokrasi Birliği (UDF) üyeleri de tasarıya karşı çıkıyor. Haksız rekabete karşı uyarılarını sıklaştıran AB Komisyonu da GDF ve Suez'in birleşmesiyle gaz pazarında Fransa ve Belçika'da bir tekel oluşmasından endişe ediyor.
AB Komisyonu, iki gruba daha önce yazdığı mektupta, tüketici haklarının korunması ve serbest rekabet koşullarının devam ettirilmesi için "ne tür tedbirler alacaklarını" dile getirmelerini talep etmişti.