Muhalefetten gensoru ateşi

CHP lideri Baykal: "Ofer işinin sonu Yüce Divan." Anavatan lideri Mumcu: "Bakanken Galataport'a direndim, belge var."

ANKARA - CHP'nin Kuşadası Limanı, Galataport projesi ve Tüpraş'ın yüzde 14.76'lık hissesinin devrinde görevlerini kötüye kullandıkları ve ihaleye fesat karıştırdıkları iddiasıyla Başbakan Tayyip Erdoğan, Maliye Bakanı Kemal Unakatın ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında verdiği gensoru önergesinin görüşmeleri, iktidar-muhalefet hesaplaşmasına dönüştü.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kendisine 'yalan söyleme' diye sataşan AKP milletvekillerine sert çıkarak "Seni uyutmuşlar, bu küstahlığı yapamazsın" diye azarlarken, Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu, eski kabine arkadaşlarını Bakanlar Kurulu tutanaklarını açıklamakla tehdit etti ve "Ben bakanlığım süresince Galataport yolsuzluğuna direndim" dedi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın iddiaların 'yalan ve dayanaksız olduğu' savunmasının ardından gensoru açılması muhalefetin 161 oyuna karşılık AKP'lilerin 341 oyuyla reddedildi.
CHP adına konuşan Genel Başkan Baykal, Yüce Divan uyarısında bulunurken, Kuşadası, Tüpraş ve Galataport'un oyuncularının aynı kişiler olduğunu söyledi. Ofer/Kutman ortaklığı ile Kuşadası Limanı ihalesinden başlayan bir "işbirliği" kurulduğunu belirten Baykal, Tüpraş hisselerinin satışında da halkın 752 milyon dolarının bu gruba aktarıldığını savundu.
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Aldatan bizden değildir" sözüyle konuşmasına başlayan Anavatan lideri Erkan Mumcu ise, kendisine sataşan AKP'lilere bakanları göstererek, "Bu üç olayda da bir dizi yalan var. Kanıtlamaya hazırım. Bakanlığım sürecinde bu yolsuzluğa direndim" diye seslendi.
Mumcu, AKP milletvekillerinin Genel Kurul salonunu boşaltmasına tepki gösterirken, "Geri dönün. Eğer ahirete inanıyorsanız Kuran-ı Kerim'den Maun Suresi'ni okuyun" diye konuştu. Sözcük anlamı "yardım ve zekât" olan Maun Suresi'nin meali şöyle: "Gördün mü, o hesap ve ceza gününü yalanlayanı! İşte o, yetimi itip kakan, yoksula yedirmeyi özendirmeyen kimsedir.."
'Baskı yapıldı'
Erkan Mumcu, "Eldeki belgeler hesap sorulduğunda açıklanır. Bu işlerin bitirilmesi için yazılı ve şifahi, tarafıma yöneltilmiş baskılar var. Davos görüşmesinden sonra Başbakan'ın verdiği talimattan sonra Kutman'ın da itiraf ettiği biçimde, ihaleden altı ay önce projeyi Kutman ve diğer firmalar sunmuştur. Başbakan'ın ve benim de bulunduğum bakanların huzurunda bu konu görüşülmüştür. Ama gizli görüşmede ne görüşüldüğünü bilmiyorum" diye konuştu.