Muhammed: Dolar çökecek

1997-1998 Asya krizi sırasında aldığı başarılı ekonomik önlemlerle tanınan eski Malezya Başbakanı Mahattir Muhammed, dolardaki yükselişin geçici olduğunu savunarak ticaretin avro ile yapılmasını istedi.

KUALA LUMPUR - 1997-1998 Asya krizi sırasında aldığı başarılı ekonomik önlemlerle tanınan eski Malezya Başbakanı Mahattir Muhammed, dolardaki yükselişin geçici olduğunu savunarak ticaretin avro ile yapılmasını istedi. Uluslararası faaliyet gösteren şirketlerin üst yöneticilerine (CEO) seslenen Mahattir Muhammed, "Doların çökmesi halinde dünya ekonomisinde felaket yaşanacağı korkusu, onun son günlerdeki yükselişinde tek nedendir. Gerçek ekonomik felaket, ABD'nin-7 trilyon dolara çıkan borcunu bir gün ödeyememesiyle yaşanacak" şeklinde konuştu. Doların büyük çöküşü konusunda kimsenin şüphesi olmadığını vurgulayan Muhammed, "Sorun bunun ne zaman yaşanacağında" dedi.
Konuşmasında CEO'lara da tavsiyelerde bulunan Mahattir Muhammed "Aldatılmak istemiyorsanız, alacaklarınızı avro gibi güçlü para birimlerine çevirin. Altın da istikrarlı bir ödeme aracı haline gelebilir."