'Muhasebe Kongresi' kazandıracak

Habitat II, Eurovision, Avrupa Üroloji Kongresi, NATO Zirvesi ve Dünya Mimarlık Kongresi'ne ev sahipliği yapan İstanbul şimdi de muhasebe olimpiyatına hazırlanıyor.

İSTANBUL - Habitat II, Eurovision, Avrupa Üroloji Kongresi, NATO Zirvesi ve Dünya Mimarlık Kongresi'ne ev sahipliği yapan İstanbul şimdi de muhasebe olimpiyatına hazırlanıyor.
Yarın başlayacak ve 16 Kasım'da sona erecek olan Dünya Muhasebe Kongresi'ne 5 bin delegenin katılması ve Türkiye'ye yaklaşık 18-20 milyon avroluk gelir bırakması bekleniyor.
Uluslararası Muhasebeciler Federasyonunun (IFAC) organizasyonu, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) ile Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği'nin desteğiyle düzenlenen '17. Dünya Muhasebe Kongresi', Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda düzenleniyor.
Açılışı Sezer yapacak
Kongrenin açılış konuşmalarını Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapması bekleniyor. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan'ın verdiği bilgiye göre, kongre kapsamında üç adet ana oturum, 34 adet paralel oturum gerçekleştirilecek. Paralel oturumlar, gün içinde yedi ayrı salonda aynı anda yapılacak. Kongreye, Avrupa, ABD, Çin, Latin Amerika, Ortadoğu, Afrika ve BDT ülkelerinden uzman ve lider muhasebeciler, uluslararası düzenleyiciler ve standart koyucular, finans ve denetim kuruluşlarıyla ilgili kamu yöneticileri katılacak.
Yarın kongre için hazırlanan dans, folklor, mehter, semazenlerin yer alacağı özel gösteride 100 sanatçı görev yapacak. Kongrenin kapanış günü ise 'Türkiye'nin Sesleri, Tatları ve Renkleri' temalı gece için Çırağan Sarayı kapatılarak otelin her salonunda Türk yöresel mutfaklarının ikramları sunulacak.
Yahya Arıkan, Habitat II, Eurovision, Avrupa Üroloji Kongresi, NATO Zirvesi ve Dünya Mimarlık Kongresine ev sahipliği yapan İstanbul'un şimdi de muhasebe olimpiyatına hazırlandığını ifade ederek, dünyada dört yılda bir düzenlenen kongrenin İstanbul için çok önemli bir referans olacağını söyledi.
Kongrenin ilk defa gelişmekte olan ve Müslüman bir ülkede yapıldığına işaret eden Yahya Arıkan, sözlerine şöyle devam etti:
"Kongre için İstanbul'a gelecek 5 bin delegenin 18-20 milyon avro bırakması bekleniyor. Dört günlük kongre süresince elde
edilecek gelirin turizm sezonunda gelen 30 bin turiste eşdeğer
olacağı hesaplanıyor. Kongre süresince yedi dilde simültane çeviri yapılacak. İlk kez bir kongrede bu kadar farklı dillerde çeviri bir arada yapılıyor. Kongrede en az bir dil bilen toplam 250 personel çalışacak. Kongre kapsamında farklı kategorilerde ve bölgelerde 30 otel kullanılmakta. 3 bin 500 oda dört geceden 14 bin gecelemelik bir konaklama söz konusu.
Ayrıca kongre kapsamında 100 otobüs ve 150 binek aracı kullanılacak. Kongre öncesi ve sonrasında başta Kapadokya ve Efes antik kenti olmak üzere Türkiye'nin çeşitli yerlerine yaklaşık 14 tur düzenlenecek."
Kongreyle ilgi soruları da yanıtlayan Arıkan, diğer ülkelerde kayıt dışının çok büyük sorun olmaması nedeniyle karaparanın aklanması konusunun da gündeme geleceğini belirterek, 400'ün üzerinde katılımcıyla Nijerya'dan kongreye büyük bir katılım olacağını ifade edecek.
Yedi yıl uğraşıldı
TÜRMOB Genel Sekreteri Nail Sanlı da Dünya Muhasebe Kongresinin Türkiye'ye gelmesinin arkasında yedi yıllık bir emeğin olduğunu ifade ederek, "Aralarında Madrid ve Prag'ın da bulunduğu 17 ülkenin şehirleri
arasından sıyrılarak Türkiye'ye getirdik" dedi. Sanlı, 2 bin 500'ü yurtdışından olmak üzere 4 bin katılımcı beklerken bunu aştıklarını, katılımcı ücretinin yurtdışından gelenler için 800-900 dolar, yurtiçinden gelenler içinse 100 dolar olarak belirlendiğini anlattı. Sanlı, Türkiye'nin muhasebe uygulamalarında dünyanın gerisinde olmadığını, sıkıntının denetime talep yaratmamak olduğunu belirtti.
'TTK geçmez'
Yahya Arıkan, Türk Ticaret Kanunu'nun Meclis'ten geçmeyeceğini düşündüğünü belirterek, "Ertelendiği zaman bence Türkiye'de her şey bitti" dedi. Türkiye'de siyasi iradenin, denetlenen bir Türkiye istemediğini savunan Arıkan, "Müşteri bize gelmeden zaten kayıt dışını kuruyor, KDV düzenini kuruyor. Meslek mensuplarının yetkisi olması gerekiyor. Yetki istiyoruz" diye konuştu. Yeni Gelir Vergisi Kanunu ile Zekeriya Temizel dönemindeki 'nereden buldun' yasasının düşünüldüğünü belirten Arıkan, "Beyaz bir sayfa açılmalı, geçmişle ilgili bağ kaldırılmadığı takdirde çok kişinin başı yanar" açıklamasında bulundu.