Muhtar Kent, Coca-Cola imparatorluğunun bir numarası

Muhtar Kent, Coca-Cola imparatorluğunun bir numarası
Muhtar Kent, Coca-Cola imparatorluğunun bir numarası

Neville Isdell (solda), geçen yıl aralıkta koltuğunu Muhtar Kent?e (sağda bırakacağını açıklamıştı. Isdell emekli oldu.

Muhtar Kent dünyanın bir numaralı şirketinin bir numaralı adamı oldu. Şirketin CEO'su Muhtar Kent, yönetim kurulu üyelerinin seçimiyle, Atlanta merkezli içecek üreticisi Coca-Cola'nın yönetim kurulu başkanı Neville Isdell'in yerini aldı

ATLANTA - Dünyanın en büyük içecek şirketi Coca-Cola’nın İcra Kurulu Başkanı (CEO) Muhtar Kent, yönetim kurulu başkanı olarak seçildi.
Muhtar Kent (56), yönetim kurulu üyelerinin seçimiyle, Atlanta merkezli içecek üreticisi Coca-Cola’nın eski yönetim kurulu başkanı Neville Isdell’in (65) yerini aldı. Kent’i geçen yıl CEO olarak öneren de, görevi devraldığı Neville Isdell olmuştu. Şirketin CEO’luğuna Temmuz 2008’de getirilen Kent, önceki gün yeniden CEO ve yönetim kurulu başkanı olarak seçildi. Böylece ilk kez bir Türk, dünya çapında bir şirketin zirvesine çıkmış oldu. Kent, yıllık toplantıda, küresel durgunluğa karşın şirketin pazar payını artırmayı başarabileceklerini söyledi.

En büyük içecek şirketi

141 milyar dolar piyasa değeri olan ve 2007 cirosu 28.9 milyar doları bulan dünyanın en büyük içecek şirketi Coca-Cola’da Muhtar Kent artık tek adam. 58.2 milyar dolarla dünyanın en değerli dördüncü markası Coca-Cola, 200’den fazla ülkede faaliyette. Coca-Cola, logosu ve şişesi ile henüz medeniyetin ulaşmadığı yerlerde bile tanınan efsane bir marka. Şirketin toplam çalışan sayıs 90 bin 500 ki, bu küçük bir şehirde yaşayan nüfusa denk geliyor. 

Kamyon üstünden zirveye

İngiltere’deki Hull Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olan Muhtar Kent, Londra City Üniversitesi’nde iş yönetimi master eğitimi yaptı. 1 Aralık 1978’de Amerika Coca-Cola’da işe başlayan Kent, 7-8 ay kamyonların üzerinde eğitim gördü.
Kent, bir röportajında “Müşterilere nasıl satılıyor, değişik kanallarda nasıl pazarlanıyor, raflarda teşhir nasıl oluyor öğreniliyor. Çekirdekten yetiştik” demişti. 20 yıl Coca-Cola’da yedi yıl da Anadolu Grubu’nda çalışan Kent; ABD, İtalya ve Hollanda’da çeşitli görevlerde bulunduktan sonra Coca Cola Internaitonal’ın Türkiye Bölgesi Genel Müdürü olarak 1985’de Türkiye’ye atandı. 1989’da Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Genel Müdürlüğü’ne getirilen Kent, 1991’de Coca Cola Int.’in Orta ve Doğu Avrupa Bölümü Başkanı ve Coca Cola International’ın Birinci Başkan Yardımcısı olarak Viyana’ya atandı.

Dünyanın yarısını yönetti

Kent, 1995-1997 yılları arasında Coca Cola’nın şişeleme grubu olan Coca-Cola Amatil Holding Avrupa Başkanlığı döneminde 1 milyar dolarlık Orta ve Doğu Avrupa yatırımlarını gerçekleştirerek, 23 ülkede 26 yeni fabrikanın kurulmasını sağladı.
Ardından Anadolu Grubu’na katılan Kent, 1999’da Efes İçecek Grubu İcra Başkanlığı’na atandı. Kent, Coca-Cola İçecek’in de yönetim kurulu üyeliğinde bulundu. Kent, 2005’te yedi yıl aradan sonra Coca-Cola Company’ye dönmüştü. Coca-Cola’nın yeni oluşturulan Kuzey Asya, Avrasya, Ortadoğu Grubu’nun başına getirilen Kent, Hong-Kong’dan dünyanın yarısını yönetiyordu.
Kent, her fırsatta iletişimin önemine işaret eden bir yönetici olarak dikkat çekiyor. Kent, pek çok kişiye örnek olacak kariyerini anlatırken, “Yönetimde iletişim çok önemli. Üstlerinizle, altlarınızla, aynı seviyede olduğunuz kişilerle iletişim çok kritik. Basit ama iyi iletişim ve tamamen açık iletişim çok önemli. Şans da yardım etti, buralara geldim” diyor. (Radikal)

Her gün 1.5 milyar tüketiciye ulaşıyor 
* Her gün 1.5 milyar tüketiciye ulaşıyor 
* 400 markaya ve bunların farklı çeşitleriyle 2800 ürüne sahip 
* Dünyanın en çok satan beş gazlı içeceğinden dördüne sahip 
* 200’den fazla ülkede faaliyette
* Piyasa değeri 141 milyar dolar 
* Marka değeri 58.2 milyar dolar 
* Cirosu 28.9 milyar dolar 
* Varlıkları toplamı 43 milyar dolar 
* Çalışan sayısı 90.500 
* İşletme kârı 7.2 milyar dolar 
* Net kârı 5.9 milyar dolar

‘Muhtar Kent iyi bir ekip oluşturdu’
Coca-Cola Direktörler ve Kurumsal Yönetim Komitesi Başkanı James D. Robinson,  Muhtar Kent’in liderliğine ve Coca-Cola’yı bu zor zamanlardan başarılı bir şekilde geçirip uzun vadeli sürdürülebilir bir büyüme yakalayacak vizyona sahip olduğuna kesinlikle inandığını belirtti.
Robinson,  şunları söyledi: “Yönetim Kurulu, Muhtar Kent’in liderliğine ve Coca-Cola’yı bu zor zamanlardan başarılı bir şekilde geçirip uzun vadeli sürdürülebilir bir büyüme yakalayacak vizyona sahip olduğuna kesinlikle inanıyor. Başkan ve CEO olarak, benzersiz niteliklere sahip deneyimli bir liderlik ekibi oluşturdu. Şirket emin ellerde. Kent’i üstlendiği yeni sorumluluklar nedeniyle kutluyoruz. Neville Isdel’e, Coca-Cola ailesi adına, şirkete getirdiği örnek liderlik anlayışı ve sistemimize 43 yıl boyunca hizmet ettiği için teşekkür ediyorum. Neville, şirketimizi çok zor bir dönemden geçirdi. Çok sayıda başarısı olan Neville, Coca-Cola’ya kattığı kazanma ruhu için sonsuza kadar hatırlanacaktır.”