Muhtar Kent: Coca-Cola'nın veliaht prensi

Yönetici Muhtar Kent, Coca-Cola imparatorluğunun Kuzey Amerika dışındaki faaliyetlerini yürüten Coca-Cola International'un başına getirildi. Ortak görüş: Artık iki numaralı koltuğa oturan Muhtar Kent yakında bütün firmanın başına
geçer.

İSTANBUL - Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı Neville Isdell, dünyanın en büyük alkolsüz içecek üreticisi ve pazarlayıcısının Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grubu'nun Başkanı Muhtar Kent'in şirketin Kuzey Amerika dışındaki tüm uluslararası operasyonlarının başına getirildiğini açıkladı. Açıklamada, 2005 yılının Nisan ayında Coca-Cola Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanlığı'na atanan Muhtar Kent'in, geçen süredeki başarılarının bu atamada önemli rol oynadığı ifade edildi. Muhtar Kent'in yönetimi altında bulunan Japonya, Çin ve merkezi İstanbul'da bulunan Avrasya ve Ortadoğu bölümlerinin 2005 yılında aldıkları başarılı sonuçların şirketin genel sonuçlarına önemli katkılar sağladığı belirtildi.
Muhtar Kent yeni görevinde Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı Neville Isdell'e bağlı olarak Kuzey Amerika dışındaki tüm operasyonlardan sorumlu olacak. Afrika, Doğu, Güney Asya ve Pasifik, Avrupa Birliği ve Latin Amerika Grupları Muhtar Kent'e bağlı olarak çalışmalarını sürdürecek. Coca-Cola International'ın başına getirilen Muhtar Kent böylelikle dünyanın dev şirketlerinde en yüksek seviyeye ulaşan Türk unvanını da perçinledi.
Zirvenin en büyük adayı
Kent'in başkanlığına getirildiği Coca-Cola International, Coca-Cola'nın toplam cirosunun ve operasyonlarının yüzde 75'ini bünyesinde barındırıyor. Coca-Cola International 2004 yılında 25 milyar dolar ciro yapmıştı. 2005 rakamları ise bilanço henüz kesinleşmediği için açıklanmadı.
Kent'in 1970'li yıllarda Orta ve Doğu Avrupa'da birlikte çalıştığı Isdell tarafından Coca-Cola International'ın başına getirilmesi kısa bir süre sonra tüm Coca-Cola Grubu'nun başına geleceği şeklinde yorumlanıyor. Bunun nedeni ise daha önce emekli olan Isdell'in Coca-Cola'yı derleyip toparlamak için yeniden göreve gelmiş olması. Şirkete yakın çevreler Neville Isdell'in 2004 yılında göreve gelirken 'birkaç yıl için' şartını öne sürdüğünü belirterek "Isdell, Muhtar Kent'i kendisine veliaht olarak seçti. Muhtar Kent çok olağandışı bir gelişme olmazsa birkaç yıl sonra tüm Coca-Cola'nın başına geçebilir" dedi.
Özilhan: Çok memnunuz
Muhtar Kent'in 1997-2004 yılları arasında yönettiği Efes İçecek Grubu'nun sahibi Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan atamanın hem kendileri, hem de Türkiye için bir mutluluk kaynağı olduğunu belirterek, "Dünyada ilk kez bir Türk yönetici bu kadar önemli bir göreve geliyor" diye konuştu.
Tuncay Özilhan, atamanın 15-20 gün önce kesinleştiğini belirterek "Muhtar bey 1997'de aramıza katıldığında bir gün çok önemli görevlere geleceği belliydi. Çünkü üstün özellikleri vardı. 2005'in Mart ayında bizden ayrılırken üzülmüştük. Bugün ayrı olmamıza rağmen çok sevinçliyiz, çünkü şu anda Coca-Cola'nın ikinci adamı haline geldi" dedi.
Dünyanın en büyük alkolsüz içecek üreticisi ve pazarlayıcısı konumunda olan Coca-Cola, 15 farklı kategoride 409 markaya sahip ve dünyada 1000'in üzerinde fabrikada üretim gerçekleştiriyor. 200 ülkede faaliyet gösteren Coca-Cola, doğrudan 30 bin, şişeleyicileriyle birlikte 300 bin kişiye iş olanağı sağlıyor. Şirketin lokomotif markası Coca-Cola ise 70 milyar dolarla dünyanın en değerli markası konumunda.
İlk adım 1978'de atıldı
Kent, Coca-Cola'daki çalışma hayatına 1978'de Atlanta'da başladı. 1985'e kadar değişik ülkelerde pazarlama ve operasyon birimlerinde çalışan Kent, aynı yıl Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Genel Müdürü oldu. 1989-1995 döneminde 23 ülkeden sorumlu olarak merkezi Viyana'da bulunan Doğu ve Orta Avrupa Bölüm Başkanlığı ve Coca-Cola International Başkan Yardımcılığı yaptı.
1995-1998 döneminde Coca-Cola Amatil Avrupa Genel Müdürlüğü görevini üstlendi. 1998-2005 yılları arasında Efes İçecek Grup Başkanlığı'na gelen Kent, görevde bulunduğu sürede Adriyatik'ten Çin'e kadar birçok ülkede Coca-Cola ve bira fabrikalarının kurulmasına liderlik etti. Bu süre içinde Coca-Cola İçecek'te de yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. İngiltere Hull Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu olan Muhtar Kent'in ayrıca London City Üniversitesi'nden idari ilimler yüksek lisansı bulunuyor. Defne Kent ile evli olan Muhtar Kent, iki çocuk babası.
Anadolu Grubu başkan arayacak
Muhtar Kent'in Coca-Cola International'ın İcra Kurulu Başkanlığı'na (CEO) getirilmesi Anadolu Grubu'nun da önümüzdeki yıllarda yönetimi üstlenecek başkan arayışına gireceğini gösteriyor. Kent, 2005'in Mart ayında yeni görev yeri Hong Kong'a giderken 'Anadolu Grubu benim evim. Birkaç yıl Coca-Cola'da çalışıp döneceğim' diyordu. Böyle konuşmasının nedeni ise kendisini Coca-Cola'ya transfer eden kader arkadaşı Neville Isdell'in birkaç yıl sonra köşesine çekilmeyi düşünmesiydi.
Tırmanış sürüyor
Kent de bunu bildiği için 'birkaç yıl sonra' dönmeyi düşünüyordu. Türkiye'ye dönüşteki görevi de Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı olacaktı. Grubu büyüten ve uluslararası bir şirket haline gelmesinde büyük emeği olan Özilhan kendi isteğiyle köşesine çekilecek ve kaptan köşküne Kent çıkacaktı. Ancak şimdi işler değişti. Kent'in Coca-Cola'daki tırmanışının nerede sonlanacağı belli değil. Dün hiyerarşide ikinci sıraya yükseltilmesi beklenmedik bir gelişme olmaması durumunda birkaç yıl sonra kendisinin Coca-Cola İmparatorluğu'nun başına geçeceği şeklinde yorumlanıyor. Bu görevinin ise ne kadar süreceğini şimdiden söylemek mümkün değil. Bu durumda Anadolu Grubu'nun bir kaptan arayışı içine gireceği kesin gibi görülüyor.Isdell: İzin ver bize gelsin
Kendisinden önceki iki icra kurulu başkanının başarısız olması üzerine ikinci kez göreve gelen şirketin efsanevi ismi Isdell, Kent'i kadroya dahil edebilmek için Tuncay Özilhan'dan izin istedi

Muhtar Kent'in Coca-Cola İmpatorluğu'nun zirvesine doğru ikinci yürüyüşü 2005'in mart ayında başladı. Coca-Cola'da çalışmaya 1978'de başlayan Kent, bu dev şirkette 1989-1997 arasında Orta ve Doğu Avrupa Başkanlığı dahil çeşitli üst düzey görevlerde bulunmuştu. Daha sonra Türkiye'ye dönen Kent, 7 yıl gibi uzun bir süre Anadolu Grubu İçecek Bölümü Başkanlığı yaptı. Ancak 2004 Atina Olimpiyatları'ndaki bir görüşme Kent'in Coca-Cola İmparatorluğunun zirvesine yönelik yürüyüşünü başlattı.
Kendisinden önceki iki icra kurulu başkanı (CEO) başarısız olduğu için şirketin efsanevi ismi Neville Isdell emekli olmasına rağmen yeniden göreve çağrılmıştı. Coca-Cola'yı Orta ve Doğu Avrupa'da büyüten Isdell'in ilk işi kendi kadrosunu kurmak için kolları sıvamak oldu. Isdell'ins kadrosunda yer vermeyi düşündüğü önemli isimlerden birisi de Muhtar Kent idi. Ancak Kent o tarihlerde Coca-Cola'nın Türkiye'de dağıtımını yapan ve üretimde de ortaklığını sürdüren Anadolu Grubu'nda idi.
Isdell, Anadolu Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ile Atina'da 2004 Olimpiyatları sırasında bir araya geldi ve kendisinden Muhtar Kent'i Coca-Cola'ya transfer etmek için izin istedi. Hatta teklifin ciddiyetini anlatmak için de uzun yıllardır tanıdığı Özilhan'a "Tuncay, izin ver gelsin. Kendisi Coca-Cola'da çok önemli yerlere gelecek" demeyi de ihmal etmedi. Özilhan'ın bu teklife cevabı ise "Zamanı gelince bakarız" oldu. Ancak 29 Mart 2005'teki açıklama Coca-Cola'nın beklemeye tahammülü olmadığını gösteriyordu. Özilhan ikna edilmiş ve Kent, Coca-Cola'nın sorumluluk alanında Çin, Japonya, Doğu Avrupa, Rusya-Ukrayna, Belarus ve Türkiye'nin yer aldığı Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grubu'nun başına getirilmişti. Yani Coca-Cola hiyerarşisinde ilk 20'ye girmişti.
Mali açıdan da güçlü
Gruba yakın çevreler Muhtar Kent'in Anadolu Grubu'ndaki etkinliğini anlatmak için Coca-Cola'ya gidişinden sonra bira ve kolalı meşrubat olmak üzere iki grup oluşturulduğunu belirterek "Kent'in işlerini yapmak için iki başkan atandı. Bu da kendisinin ne kadar önemli bir yönetici olduğunu gösteriyor" dedi. Bu arada Muhtar Kent'in bir diğer özelliği de hem ailesi, hem de kendi edindiği malvarlığı nedeniyle mali açıdan da hayli güçlü olması. O nedenle iş yaşamında birçok profesyonel yöneticinin yaşadığı sıkıntıları yaşamıyor ve kararlarını daha kısa sürede alıyor. Riskten de kaçmıyor. Çünkü işini kaybettiği zaman hayat standardının gerileyeceğine ilişkin bir endişesi yok. Kent'in Atlanta'ya atanması ailenin de bir araya gelmesini sağlayacak. Çünkü bugüne kadar İstanbul'da oturan eşi ve oğlu da Atlanta'da Kent'e katılacaklar.
Ayvalık'taki çiftliğinde 7 bin zeytin ağacı var
Coca-Cola International'ın başına geçen Muhtar Kent bir zeytinyağı üreticisi. Kent'in Ayvalık'ta Kent Çiftliği'nde 7 bine yakın zeytin ağacı var. Bu ağaçlardan elde ettiği zeytinlerden organik zeytinyağı üreten Kent, ürününü Kontes adıyla Avrupa'daki lüks otel ve restoranlara satıyor.
Kontes ise Kent'in eşine seslendiği isim. Muhtar Kent'in organik zeytinyağını yurtiçinde bazı zincirlerde ve duty free shop'larda da bulmak mümkün. Muhtar Kent'in en büyük zevklerinden biri boş vakitlerinde (olabilirse) zamanını zeytin ağaçları arasında geçirmek ve çiftlikte bulunan iki Kangal köpeğiyle yürüyüşler yapmak. Muhtar Kent bu arada Türkiye'nin gelecekte en önemli otomobil yarışçısı olacağını söylediği oğlunun yarışlarını da hangi ülkede olursa olsun kaçırmamaya çalışıyor.